Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Děsivé zjištění: Srovnání nákupu v Česku a Německu

Děsivé zjištění: Srovnání nákupu v Česku a Německu

Foto: Pixmac

Už se těšíte, až budete o Velikonocích mlsat sladké? Možná byste měli zvážit, zda nevyrazíte pro čokoládové zajíčky a vajíčka do Německa. Většina sladkostí vás totiž za hranicemi vyjde levněji než u nás.

Zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk ve svém dalším díle oblíbeného pořadu "Peklo na talíři" se vydal na nákup do českých a německých supermarketů, aby porovnal, na kolik vyjde velikonoční nákup v Česku a Německu. A co ze srovnání velikonočních zajíčků, vajíček a dalších pochutin vyšlo? To, že většina je levnější za hranicemi.

Roman Vaněk se vydal do Lidlu, Penny Marketu a Kauflandu do Ústí nad Labem, jeho kolega Zdeněk Marcín se vydal do 40 kilometrů vzdáleného německého městečka Pirna. Jediný pamlsek, který vyšel v Česku levněji, je pouze balení čokoládové "rodinky" velikonočních zajíčků. Ta v českém Kauflandu vyjde na 27,90 korun, v Německu na 32,30 korun.

Zarážející je, že většinu čokoládových pamlsků české supermarkety nabízejí ještě ve slevě, i přesto vyjdou dráž. "Stejné obchodní řetězce, stejní výrobci, vzdálenost mezi jednotlivými obchody je jedna hranice a čtyřicet kilometrů. Ať mi nikdo nevysvětluje, že za takto markantní rozdíly v ceně může doprava nebo náklady na dopravu. Myslím si, že jde jen o vychcánkovství a politiku obchodních řetězců," zakončuje svůj pořad "Peklo na talíři" Roman Vaněk.

Mnozí mohou namítnout, že vše dělá rozdílná výše daně z přidané hodnoty, která je v Německu u potravin 7 procent a v Česku 15 procent. Na druhou stranu ale Němci pobírají daleko vyšší platy. Zatímco průměrná mzda Čechů je 24 626 korun, Němci průměrně berou 91 600 korun.

Témata:  obchody Velikonoce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy