Osobních i firemních bankrotů je stále více

Počty osobních i firemních bankrotů se v červenci meziměsíčně snížily, v meziročním porovnání však stále rostou. Vyplývá to z analýzy společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

660
reklama

V červenci soudy vyhlásily 159 firemních bankrotů, což je o 76 bankrotů méně než v červnu. Za sedm měsíců letošního roku bylo vyhlášeno 1336 firemních bankrotů, tedy o 40 procent více než ve stejném období loňského roku. Meziměsíčně klesl i počet osobních bankrotů. V červenci jich soudy vyhlásily 859, tedy o 155 méně než v červnu. Od začátku roku dosáhl počet osobních bankrotů 6167. Oproti stejnému období loňského roku se jedná o 95 procentní nárůst.

Pokud jde o podnikatelské subjekty, v červenci se meziměsíčně počet bankrotů snížil jak u právnických osob (o 44), tak i u fyzických osob podnikatelů (o 32). Více než polovinu firemních bankrotů v červenci (54 procent) tvořily bankroty fyzických osob podnikatelů.

„Na tomto přírůstku se podíleli výlučně fyzické osoby podnikatelé, protože počet bankrotů právnických osob se meziročně o 18 snížil. Podíl fyzických osob podnikatelů na bankrotech v období leden až červenec 2011 dosáhl 43 procent, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo jen 17 procent,“ uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.
 
Počet podaných návrhů na bankrot firem dosáhl v červenci výše 483, z toho se 309 (tj. 64 procent) týkalo právnických osob a 174 fyzických osob podnikatelů. Ve srovnání s červnem se počet návrhů na bankrot právnických osob snížil o 27 případů a u fyzických osob podnikatelů o 20 případů.

Za sedm měsíců letošního roku bylo podáno 3288 návrhů na firemní bankrot, což je o 897 návrhů více než ve stejném období loňského roku. Počet návrhů na bankrot právnických osob se zvýšil o osm procent, zatímco počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů na více než trojnásobek.

Z hlediska krajů bylo v červenci vyhlášeno nejvíce firemních bankrotů v Moravskoslezském kraji (29 případů), dále v Ústeckém kraji (22 případů) a teprve na třetí místo se dostala Praha (21 případů). Méně než pět bankrotů bylo vyhlášeno ve Zlínském a Karlovarském kraji.

Moravskoslezský kraj dosáhl prvenství, i pokud jde o počet bankrotů za sedm měsíců letošního roku (219 případů). Za ním se umístila Praha (215 případů) a Ústecký kraj (119 případů). Ve srovnání období leden až červenec letošního a loňského roku se nejrychleji počet bankrotů zvýšil v Ústeckém kraji (o 177 procent), dále v Moravskoslezském kraji (o 133 procent) a v Olomouckém kraji (o 102 procent). Ve třech krajích se v tomto období počet bankrotů firem dokonce snížil. Jedná se o kraj Vysočina (pokles o 13 procent), Jihomoravský kraj (pokles o osm procent) a Prahu (pokles o šest procent).

Z celkového počtu bankrotů právnických osob vyhlášených za sedm měsíců letošního roku (768 případů) se jich nejvíce týkalo odvětví obchod (209 případů), stavebnictví (123 případů), služby převážně pro podniky (85 případů) a pronájem strojů a zařízení (68 případů).

Témata: bankrot

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky