Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohřební služby kasírují obrovské peníze: Ceny pohřbů závratně rostou

Pohřební služby kasírují obrovské peníze: Ceny pohřbů závratně rostou

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V roce 1989 stál kompletní pohřeb se smutečním obřadem a následnou kremací kolem pěti až šesti tisíc korun, což tehdy odpovídalo dvou měsíčním platům. V současnosti zaplatí pozůstalí od 20 do 25 tisíc korun.

"Současná cena se může zdát vysoká, ale pokud bychom převedli cenu pohřbu z roku 1989, tak by se pohybovala kolem 45 tisíc korun. Kvůli tvrdé konkurenci a nižším ziskům pohřebních ústavů se cena rovná zhruba průměrnému platu," upřesnil Jaroslav Mangl, předseda Asociace pohřebních služeb. Připomněl, že ceny pohřbu rostou v návaznosti na zvyšování cen energií a mzdových nákladů včetně materiálových vstupů méně než v jiných odvětvích.

"I přes pozitivní vývoj v České republice existuje stále kvalitativní rozdíl mezi pohřebními službami," popsal Mangl s tím, že lidé na venkově za pohřby utratí více než v městských aglomeracích, ovšem výjimky se najdou všude.

Minulý režim zanechal podle předsedy asociace české pohřebnictví v rozvalinách. "Nebylo kde a na co navázat. Vysoká kvalita služeb byla za první republiky a vyšší než za vlády komunistů byla dokonce i v době 2. světové války," řekl Mangl.

Po roce 1989 zprivatizovali pohřební služby jejich bývalí zaměstnanci a kvůli konkurenčnímu prostředí se začala vylepšovat nabídka. Pomalu začala mizet pohřební vozidla typu Škoda 1203 a přestavěná černá pekařská "dodávka" typu AVIA 30, do níž se vešlo až dvanáct zesnulých, nahradily tranzity světových značek. "Někteří podnikatelé přestavovali dovezená civilní auta, kombíky, na pohřební speciály. Dnes už není výjimkou, že se rakev veze pohřební limuzíně značky Mercedes Benz, Opel nebo Volvo," uvedl předseda.

V roce 1989 si lidé mohli vybrat z černé nebo hnědé rakve, popřípadě takzvané "dubovky", vystlané papírem. Dnes soukromé služby nabízejí desítky typů typů rakví a barev, včetně saténových čalounění. "Nejdražší, a přesto kvalitativně mizerná dubová rakev stála 2500 korun. Dnes se nabízejí VIP americké rakve až za 80 tisíc korun," řekl Mangl. Je přesvědčený, že současné nejlevnější rakve jsou lepší než ty nejdražší před 24 lety. Solventní soukromé pohřební služby mají nyní vlastní chlazené márnice, kde ukládají a upravují zesnulé před samotným smutečním obřadem.

Kremační pohřby byly v minulém režimu utlumovány, ale v současné době je zpopelnění pro Čechy 'trendy'. Kremace má v České republice hluboké kořeny a dnes se stále více lidí přiklání ke kremaci s obřadem. "To pomáhá s duševním vyrovnáním a akceptací smrtí, což u pouhých kremací není," řekl Mangl. Cena kremace se zvedla od roku 2008 z třinácti na šestnáct tisíc korun, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

Témata:  pohřebnictví

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

4. června 2025 15:43

Mzdy rostou rychleji, než se čekalo. Průměr přesáhne 50 tisíc, maloobchod ožívá

Reálné mzdy rostly letos v prvním čtvrtletí rychleji, než analytici očekávali. To je klíčovým důvodem vyšších než předpokládaných dubnových maloobchodních tržeb. Oba údaje zveřejnil ČSÚ dnes. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.