Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spadly ceny pohonných hmot! Kolik můžete ušetřit?

Spadly ceny pohonných hmot! Kolik můžete ušetřit?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Trend zlevňování pohonných hmot u českých čerpacích stanic pomalu pokračoval i v posledním týdnu loňského roku. Cena benzinu klesla o 10 haléřů na 35,02 koruny, nafta zlevnila o 20 haléřů na 35,48 koruny za litr, vyplývá to ze středečních informací společnosti CCS.

Pro české motoristy je však podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka do budoucna značně nepříznivé zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod, což by mohlo vyvolat okamžitý růst cen benzinu a nafty o přibližně 29 haléřů na litr.

"Kvůli tomuto faktoru očekáváme v následujících dnech zvýšení cen pohonných hmot v tomto rozsahu. Marže distributorů jsou mírně nadprůměrné, takže zdražení nemusí být skokové, ale postupné," odhaduje Tomčiak.

Cena ropy Brent v posledních dvou týdnech minulého roku mírně zhodnotila na 111 dolarů za barel. Ve Spojených státech byla přijata opatření, která by měla zabránit tzv. pádu z fiskálního útesu. Všechny cyklické komodity zareagovaly na tyto zprávy růstem. "Významné jsou i informace o zvyšování průmyslové aktivity v Číně, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Průměrné ceny ropných produktů v Rotterdamu se o Vánocích nepatrně zvedly. Česká koruna mírně zhodnotila," zakončil analytik.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.