Desítky miliard korun by státu měly vynést dražby takzvaných emisních povolenek. Od ledna začne účinkovat zákon, který jejich aukce upravuje.
Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) odhaduje, že by aukce emisních povolenek mohly přinést do státní pokladny v příštích sedmi letech 40 až 120 miliard korun. A už je i jasno v tom, jak by se měly takto získané peníze využít.
Ministerstvo životního prostředí totiž prosadilo, že významnou část výnosů z povolenek stát využije na pokračování dotačního programu Zelená úsporám. Resort ministra Tomáše Chalupy (ODS) počítá s tím, že do roku 2020 na tento program rozdělí alespoň 28 miliard korun získaných právě z prodeje povolenek.
"Jsem rád, že zákon byl Poslaneckou sněmovnou schválen a že novému programu na snižování energetické náročnosti budov, který bude financován právě z prodeje emisních povolenek, nestojí nic v cestě. Bez tohoto zákona by nemohl program vůbec vzniknout," řekl na podzim po schválení předlohy Chalupa (ODS).
Část získaných financí má jít také na zvyšování energetické účinnosti českého průmyslu, zejména v teplárenství.
Evropská komise se totiž v roce 2007 zavázala snížit emise skleníkových plynů do roku 2020 minimálně o 20 procent ve srovnání s rokem 1990. Členské státy tak musí podle směrnice EU použít minimálně 50 procent výnosů z aukcí povolenek na konkrétní aktivity spojené se snižováním emisí skleníkových plynů a přizpůsobeními se negativním dopadům změně klimatu.
V příštích sedmi letech bude mít stát k dispozici 645 milionů povolenek. Více než polovinu z nich, tedy přibližně 342 milionů povolenek, vydraží v aukcích a 303 milionů povolenek dostane český průmysl zdarma, aby nedošlo ke skokovému nárůstu nákladů jednotlivých firem. Ty však musí ušetřené peníze investovat do ekologických opatření.
Princip Evropského systému emisního obchodování (EU ETS) spočívá ve vytváření finančního stimulu ke snížení emisí tím, že podniky, které vypouštějí menší objem emisí oxidu uhličitého, než představuje množství přidělených emisních povolenek, mohou nevyužité povolenky prodat společnostem, které jich naopak mají nedostatek. Podnik, který by za daný kalendářní rok nevyřadil objem emisních povolenek odpovídající vyprodukovaným emisím, by byl nucen zaplatit pokutu ve výši 100 EUR za každou neodevzdanou povolenku.
Témata: emisní povolenky
Související
22. prosince 2022 13:48