Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická situace je špatná! Co přinese rok 2013? Prý další zhoršení

Podle nejnovějšího průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad hodnotí 82 % českých zaměstnanců současnou ekonomickou situaci v zemi jako špatnou. Tři čtvrtiny dokonce očekávají v příštím roce její další zhoršování! Samotným firmám se přitom vede poměrně dobře. S navýšením mzdy ani bonusy ale většina jejich zaměstnanců na sklonku roku nepočítá. V roce 2013 doufají hlavně v nalezení lepší rovnováhy mezi osobním a profesním životem.

Ekonomická situace v České republice je špatná, říká 8 z 10 zaměstnanců. V její zlepšení v roce 2013 věří jen 14 % obyvatel. Tři čtvrtiny jsou naopak přesvědčeny, že se hospodaření v zemi v nadcházejících měsících jen zhorší. Přesto 7 z 10 Čechů tvrdí, že firmě, kde pracují, se po finanční stránce daří dobře. Téměř polovina se domnívá, že v dalším roce se situace zaměstnavatele bude ještě dále zlepšovat.

Zvýšení platu nebo odměny ale ani tak většina lidí neočekává. A to i přesto, že své pracovní výkony v roce 2012 hodnotí jako velmi dobré. 80 % dotazovaných si myslí, že byli letos pro svou firmu přínosem a zasloužili by si proto jednorázové prémie. 56 % Čechů je ale přesvědčeno, že se bonusů nakonec nedočkají, 65 % nepočítá ani s žádným zlepšením platu v následujícím roce.

„Minulý rok měli lidé pesimističtější vyhlídky než nyní a situace dopadla mnohem lépe, než očekávali. V navýšení mzdy loni na sklonku roku doufala pouze pětina Čechů, lepší výplaty se nakonec v roce 2012 dočkalo celých 42 % obyvatel," říká Agnieszka Nordbo, General Manager společnosti Randstad.

Co přinese zaměstnancům konec roku?

Při hodnocení uplynulého roku si mnoho zaměstnanců postěžovalo na nadměrné pracovní vytížení a zvýšené nároky ze strany zaměstnavatele. 80 % dotazovaných řeklo, že v roce 2012 množství jejich práce opět narostlo.

„Mnoho firem bylo v loňském roce nuceno přistoupit ke snižování nákladů a zeštíhlování. To klade samozřejmě vyšší nároky i na jednotlivé zaměstnance. Některé pozice byly sloučeny nebo zrušeny úplně, úkoly, o které se dříve dělili dva, nyní často vykonává jeden člověk. Situace se ale začíná stabilizovat. V mnoha případech úsporná opatření přispěla k ozdravění firem, což by mělo mít pozitivní dopad i na zaměstnance," říká Lenka Nováčková, HR ředitelka společnosti Randstad.

S novoročními předsevzetími vstoupí do roku 2013 minimálně pětina českých zaměstnanců, z toho téměř všichni chtějí alespoň jedno soustředit na svou kariéru. Nebudou se zaměřovat jen na obvyklá přání jako získání postupu nebo vyššího ocenění. Podle Randstad Workmonitoru by 84 % lidí v novém roce hlavně chtělo najít lepší rovnováhu mezi osobním a profesním životem.

Témata:  ekonomika

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy