Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Distributorům pohonných hmot se přitíží

Distributorům pohonných hmot se přitíží

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Distributorům pohonných hmot chtějí výrazně zpřísnit podmínky pro jejich podnikání ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a šéf rezortu financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ti v pondělí odhadli, že by do státní kasy mohlo z DPH z pohonných hmot připutovat o pět až deset miliard korun více.

"Při zpřísňování podmínek pro distributory pohonných hmot, tedy pro velkoobchodníky, plánujeme postupovat podobným způsobem, jako změn týkajících se distributorů a výrobců alkoholu," uvedl ministr Kuba s tím, že v Česku je zhruba 1500 registrovaných distributorů pohonných hmot, zatímco na Slovensku nebo v Maďarsku jich je kolem 20 a 30.

Mnoho z těchto velkoobchodníků provozujících činnost na území Česka jsou přitom podle Kuby jen takzvané bílé koně. "Proto chceme změnit distribuci pohonných hmot na koncesovanou živnost. Obchodník bude nejen povinen doložit patřičné vzdělání, ale také bude muset složit kauci a prokázat svojí bezúhonnost," vysvětlil Kuba a dodal, že výše kauce by mohla být i 20 milionů korun.

Ministr financí doplnil, že není možné, aby na českém trhu nemorální a nepoctiví podnikatelé prakticky legálně tunelovali veřejné finance. "DPH je svým způsobem geniální vynález například z hlediska plánování nebo účetnictví, bohužel však počítá s tím, že všichni budou jednat poctivě," řekl Kalousek.

Ten si od nových opatření slibuje, nejen vyšší výběr daní, ale zároveň i zlepšení situace v oblasti rovných podmínek na trhu.

Návrhy obou ministrů by mohly vstoupit v platnost v průběhu příštího roku. "Připravované změny nijak neovlivní ceny pohonných hmot u čerpacích stanic a motoristé se v tomto ohledu nemají čeho obávat," odpověděli shodně oba ministři na závěrečný dotaz Mediafaxu.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.