Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Distributorům pohonných hmot se přitíží

Distributorům pohonných hmot se přitíží

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Distributorům pohonných hmot chtějí výrazně zpřísnit podmínky pro jejich podnikání ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a šéf rezortu financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ti v pondělí odhadli, že by do státní kasy mohlo z DPH z pohonných hmot připutovat o pět až deset miliard korun více.

"Při zpřísňování podmínek pro distributory pohonných hmot, tedy pro velkoobchodníky, plánujeme postupovat podobným způsobem, jako změn týkajících se distributorů a výrobců alkoholu," uvedl ministr Kuba s tím, že v Česku je zhruba 1500 registrovaných distributorů pohonných hmot, zatímco na Slovensku nebo v Maďarsku jich je kolem 20 a 30.

Mnoho z těchto velkoobchodníků provozujících činnost na území Česka jsou přitom podle Kuby jen takzvané bílé koně. "Proto chceme změnit distribuci pohonných hmot na koncesovanou živnost. Obchodník bude nejen povinen doložit patřičné vzdělání, ale také bude muset složit kauci a prokázat svojí bezúhonnost," vysvětlil Kuba a dodal, že výše kauce by mohla být i 20 milionů korun.

Ministr financí doplnil, že není možné, aby na českém trhu nemorální a nepoctiví podnikatelé prakticky legálně tunelovali veřejné finance. "DPH je svým způsobem geniální vynález například z hlediska plánování nebo účetnictví, bohužel však počítá s tím, že všichni budou jednat poctivě," řekl Kalousek.

Ten si od nových opatření slibuje, nejen vyšší výběr daní, ale zároveň i zlepšení situace v oblasti rovných podmínek na trhu.

Návrhy obou ministrů by mohly vstoupit v platnost v průběhu příštího roku. "Připravované změny nijak neovlivní ceny pohonných hmot u čerpacích stanic a motoristé se v tomto ohledu nemají čeho obávat," odpověděli shodně oba ministři na závěrečný dotaz Mediafaxu.

Témata:  pohonné hmoty

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.