Jak začít podnikat?

Pár rad o tom, jak rychle a v klidu založit společnost.

660

Nejjednodušším způsobem jak rychle založit sro je ready made s.r.o., nemusíte být znechucení množstvím administračních úkonů.

Mnohé firmy se již zabývají prodejem takových společností. Jejich vizitky není složité získat od známých nebo prostřednictvím internetu. Založení společnosti je zdlouhavý a dokladových náročný proces, jednoduchý však není ani prodej společnosti. Hlavní rozdíl je možná v tom, že při zakládání společnosti všechny náležitosti a potřebné doklady si vybavuje zakladatel a snáší také veškerá případná rizika, při prodeji společnosti snáší hlavní riziko kupující.

Pro prodávajícího je prodej z pohledu rizik poměrně jednoduchý, stačí dodržet jistá doporučení: je třeba připravit pro kupujícího všechny potřebné dokumenty, které chce on určitě před podpisem smlouvy vidět, hlavně o ekonomických výsledcích společnosti, informaci o prodeji firmy je potřeba dobře promyslet a zveřejnit, aby nesnížila cenu při případném prodeji. Je také velmi důležité připravit právní ověřenou smlouvu, kde je třeba zakomponovat i dohodu o mlčenlivosti, aby vaše interní záležitosti nevyšly na povrch, a to i v případě, že k uskutečnění prodeje nakonec nedojde.

Pokud máme například několik zájemců, je vhodná dražba nebo obchodní soutěž. Z pohledu prodávajícího je výhodnější uskutečnit prodej převodem obchodního podílu, tedy vlastník převede na nabyvatele svůj podíl a ten dále nakládá s akciemi, které koupí podílu získal, dle svého uvážení. Druhým způsobem je prodej podniku prostřednictvím obchodní smlouvy o prodeji. Nejdůležitějším bodem je však nezkreslovat skutečnosti, například hospodářské výsledky, mohlo by se nám to vymstít. Zcela nejlepším podnikáním s velkým daňovým zvýhodněním je offshore podnikání.

Témata: podnikatelé

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky