Českou ekonomiku dusí politické zýšení daní

Analytici oslovení agenturou Mediafax tvrdí, že největším problém HDP České republiky je domácí poptávka, kterou politici udusili zvýšením daní počátkem roku. Podle pátečních zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesl český HDP během druhého letošního kvartálu o jedno procento.

660

"Nová data potvrdila naše očekávání. Všichni šetří, kde to jen jde. Kromě zahraničního obchodu klesají všechny hlavní složky HDP. Největší problém je v domácí poptávce. Tu politici udusili zvýšením daní počátkem roku a poptávka se z toho dosud nezmátořila," uvedl hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora s tím, že výdaje domácností ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesly o 3,3 procenta.

Českou ekonomiku drží podle analytika GE Money Bank Petra Gapka nad vodou zahraniční obchod, který vytvořil ve druhém čtvrtletí opět úctyhodný přebytek, ačkoliv nižší než v prvních třech měsících. "Lidé méně utráceli především za potraviny a za zboží dlouhodobé spotřeby. Mírně lepší data za celou ekonomiku jistě potěšila, skepse do dalších měsíců ale přetrvává," tvrdí Gapko, který pro letošní rok odhaduje, že se hrubý domácí produkt sníží meziročně o 1,1 procenta.

Výkonnost ekonomiky měřená meziročním a mezičtvrtletním vývojem hrubého domácího produktu se ve druhém čtvrtletí podle ředitele Odboru čtvrtletních národních účtů ČSÚ Jana Hellera snížila především v důsledku pokračujícího poklesu domácí poptávky, který nárůst přebytku zahraničního obchodu nestačil nahradit. "S tímto problémem, který se postupně prohlubuje, se ekonomika potýká již více než rok," říká Heller.

"Česká ekonomika je výrazně navázána na kondici jejích největších obchodních partnerů. A už i poslední čísla z německé ekonomiky potvrzují, že tomuto ostrůvku prosperity v rámci eurozóny dochází dech," říká Jiří Moser, řídící partner PwC v ČR s tím, že za celý letošní rok očekává pokles eurozóny o 0,7 procenta a v podobném řádu desetin procenta pod nulou půjde dolů i česká ekonomika. "Nepovažuji to za špatný výsledek, zvlášť pokud si uvědomíme, že za poklesem stojí zřejmě propad v prvním čtvrtletí, který byl ovlivněn jednorázovými vlivy," připomněl Moser.

"V příštím roce v souvislosti s pozvolným oživením zahraniční poptávky český HDP mírně vzroste, přičemž zdrojem růstu budou kromě vládní spotřeby všechny ostatní výdajové složky," zakončil Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky České národní banky.

"Česká ekonomika je velmi otevřená vůči okolním zemím, a tak její prosperita roste a padá s tím, jak se vyvíjí poptávka v dalších zemích," sdělil analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. Propad zemí na periferii eurozóny zatím Česko nezasáhl, protože vývoz se zaměřuje hlavně na Německo, které je tradičním obchodním partnerem a na vývozu se podílí asi jednou třetinou.

Na poptávkové straně stojí podle analytika skupiny Citfin Jiřího Šimka za poklesem především klesající poptávka domácností a vlády. Jak spotřebitelé, tak vláda šetří. Proti předchozímu roku vydávaly domácnosti méně za předměty dlouhodobé spotřeby i za potraviny. "Dnešní čísla tak sice mírně vylepšují obraz české ekonomiky, ta ale nadále zůstává v recesi. Faktory, které negativně působí na vývoj ekonomiky, tedy pokles poptávky vlády i spotřebitelů budou negativně působit i nadále," odhadl Šimek s tím, že export sice táhne českou ekonomiku, ale tam zůstává nadále rizikem další vývoj v eurozóně.

Ministerstvo financí ve své poslední prognóze z 19. července upravilo své dřívější odhady vývoje české ekonomiky (+0,2 procenta) směrem dolů. HDP České republiky by podle ministerstva měl letos klesnout o 0,5 procenta. V roce příštím se naopak očekává návrat k ekonomickému růstu, konkrétně o jedno procento.

Témata: ekonomika | daně

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky