Nafta v Česku je nejdražší v historii. Bude nižší daň?

Vláda v České republice zvažuje snížení spotřební daně na naftu. Díky snížení daně by mohla cena litru nafty klesnout až o dvě koruny, v pátek o tom informovala MF DNES.

Diskuse: 0

660
reklama

Všem, kteří doufají ve snížení rekordně vysokých cen nafty, nyní svítá naděje. Napříč ministerstvy vznikla pracovní skupina, která se bude zabývat snížením spotřební daně na naftu.

"Jsou v ní zástupci ministerstva průmyslu, financí a dopravy. Oslovili jsme ke spolupráci také zástupce VŠE a Liberálního institutu," uvedl pro MF DNES ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM).

Průměrná cena nafty se ve středu poprvé v historii vyšplhala na částku více než 37 korun za litr. Některé čerpací stanice prodávají naftu za téměř čtyřicet korun. Zlevnění nafty by podle ministerstva uvolnilo více peněz domácnostem a navíc také zvedlo tržby pumpařům, kteří se nyní potýkají s odlivem zákazníků.

Stát však podle MF DNES musí dobře spočítat, zda se případné snížení daně neprojeví v poklesu výběru. Nižší daň totiž nemusí automaticky znamenat její nižší výběr.

Příznivci nižších daní tvrdí, že se díky snížení daní zvýší spotřeba nafty a stát tak na daních vybere stejnou částku, případně i vyšší. Odpůrci tohoto snížení naopak tvrdí, že nižší daň nemusí zaručeně znamenat růst spotřeby a stát tak přijde o peníze, což se stalo například na Slovensku.

Závěry analýzy pracovní skupiny by měly být známy do tří týdnů.

Loading...
Témata: pohonné hmoty

Diskuze: Nafta v Česku je nejdražší v historii. Bude nižší daň?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky