Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nafta v Česku je nejdražší v historii. Bude nižší daň?

Nafta v Česku  je nejdražší v historii. Bude nižší daň?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Vláda v České republice zvažuje snížení spotřební daně na naftu. Díky snížení daně by mohla cena litru nafty klesnout až o dvě koruny, v pátek o tom informovala MF DNES.

Všem, kteří doufají ve snížení rekordně vysokých cen nafty, nyní svítá naděje. Napříč ministerstvy vznikla pracovní skupina, která se bude zabývat snížením spotřební daně na naftu.

"Jsou v ní zástupci ministerstva průmyslu, financí a dopravy. Oslovili jsme ke spolupráci také zástupce VŠE a Liberálního institutu," uvedl pro MF DNES ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM).

Průměrná cena nafty se ve středu poprvé v historii vyšplhala na částku více než 37 korun za litr. Některé čerpací stanice prodávají naftu za téměř čtyřicet korun. Zlevnění nafty by podle ministerstva uvolnilo více peněz domácnostem a navíc také zvedlo tržby pumpařům, kteří se nyní potýkají s odlivem zákazníků.

Stát však podle MF DNES musí dobře spočítat, zda se případné snížení daně neprojeví v poklesu výběru. Nižší daň totiž nemusí automaticky znamenat její nižší výběr.

Příznivci nižších daní tvrdí, že se díky snížení daní zvýší spotřeba nafty a stát tak na daních vybere stejnou částku, případně i vyšší. Odpůrci tohoto snížení naopak tvrdí, že nižší daň nemusí zaručeně znamenat růst spotřeby a stát tak přijde o peníze, což se stalo například na Slovensku.

Závěry analýzy pracovní skupiny by měly být známy do tří týdnů.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.