Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za katastrofální stav české ekonomiky může Německo

Podle odhadů analytiků oslovených agenturou Mediafax si česká ekonomika letos pohorší, po loňském růstu o 1,7 procenta, přibližně o jedno procento. Z úterních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že česká ekonomika v druhém čtvrtletí meziročně klesla o 1,2 procenta.

Podle analytika skupiny Citfin Tomáše Volfa je hlavním důvodem dnešních čísel o HDP pokles v průmyslové výrobě. "Dnešní výsledek předznamenávala čísla z průmyslu. Ještě v dubnu totiž průmyslová výroba vzrostla, ale v dalších dvou měsících druhého čtvrtletí byla čísla už červená," vysvětlil Volf."Česká ekonomika klesá již čtyři čtvrtletí v řadě a svou délkou již překonává recesi na přelomu let 2008 a 2009, která trvala tři čtvrtletí," připomněl hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. Podle jeho slov byl ovšem tehdy propad mnohem prudší, když HDP během recese klesl celkem o 5,9 procenta. "Během současné recese klesl HDP o 1,2 procenta, obrat k lepšímu však může přijít později a nejspíše nebude příliš výrazný.Řídící partner společnosti PwC v ČR Jiří Moser upozornil, že česká ekonomika je silně navázána na německou. "Jestliže náš západní soused ve druhém čtvrtletí ubral plyn, muselo se to projevit i na českých číslech," tvrdí Moser s tím, že za letošní rok očekává růst německého HDP o 0,5 procenta, což by mělo pomoci českému hospodářství razantně nezhoršit svou výkonnost."I přesto, že nedobré výsledky vývoje HDP jsou do značné míry dány vnějšími okolnostmi, měly by být impulsem k tomu, aby vláda ve své hospodářské politice reagovala, a to velmi důsledně, ve vytváření podmínek pro rozvoj průmyslu. Stále existuje mnoho překážek, které je třeba odstranit," řekl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Boris Dlouhý.Podle analytika GE Money Bank Petra Gapka zůstává jediným tahounem, který si zaslouží poplácání po zádech, zahraniční obchod. "Jeho přebytek bude ale pravděpodobně v příštích měsících tvořen spíše slabými dovozy než silnými vývozy, a to není struktura, kterou bychom si přáli vidět," konstatoval Gapko a dodal: "Pro letošní rok předpokládáme v základním scénáři průměrný pokles ekonomiky na úrovni půl procenta. Podle dnešního odhadu a vývoji v posledních několika týdnech se však naše prognóza posouvá k pesimističtějšímu scénáři."Hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezonnost klesl ve druhém čtvrtletí podle předběžného odhadu ČSÚ, který je založen na dílčích statistických a administrativních datových zdrojích, meziročně o 1,2 procenta a v mezičtvrtletním srovnání o 0,2 procenta.Důvody negativního meziročního vývoje tvorby HDP ve druhém čtvrtletí byly podle ČSÚ ve srovnání s předchozím obdobím odlišné. Zatímco v prvním čtvrtletí se na něm do značné míry podílely předchozí předzásobení tabákovými výrobky (s dopadem do příslušné spotřební daně) a pokles tvorby přidané hodnoty v odvětvích peněžnictví a pojišťovnictví, ve druhém čtvrtletí přestalo být zdrojem zvyšování výkonnosti ekonomiky objemově nejvýznamnější odvětví průmyslu. Ten sice v meziročním srovnání mírně vzrostl, úrovně prvního čtvrtletí však nedosáhl.

Témata:  Česko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy