Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Negramotnost v ČR stoupá!

Negramotnost v ČR stoupá!

Foto: Pixmac

V České republice od posledního sčítání obyvatel narostl počet těch, kteří nedokončili ani základní školu. Podle stínového ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) za tuto skutečnost nesou odpovědnost pravicové vlády.

Podle Českého statistického úřadu nemá na 50 tisíc občanů dokončené základní vzdělání, což je až o tisíc více, než při minulém sčítání obyvatel z roku 2001. „Česká republika se přitom ještě před několika lety mohla pyšnit tím, že patří mezi státy s nejmenším počtem lidí, kteří předčasně ukončili povinnou školní docházku,“ uvedl Chládek.

Pravice nedostatečně podporuje předškolní vzdělávání a než aby podporovala předškolní zařízení, zakládá hlídací služby. Přitom předškolní vzdělávání pomáhá integrovat děti do vzdělávání. Školy mají kvůli škrtům vlády méně a méně prostředků na školní pomůcky a platy učitelů.

Vláda měla v plánu v rámci reformy financování regionálního školství rušit venkovské školy, čímž by se zhoršil přístup ke vzdělávání. Chládek však uvedl, že tento krok se naštěstí podařilo zastavit.

„Ještě více alarmující je však fakt, že to současné vládě vůbec nevadí. Ba co víc, možná jí to i vyhovuje. Čím více lidí si nedokáže udělat vlastní úsudek, tím lépe, protože takoví lidé se snadněji nechají napálit lživými pravicovými programy,“ dodává Chládek.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.