Zatímco hodnota papírových peněz stále klesá, cena zlata půjde nahoru

Mezi dlouhodobé faktory prospěšné pro cenu zlata patří postupné snižování hodnoty papírových peněz. Podle čtvrtečních informací investiční společnosti Colosseum však cenu zlata tlačí vzhůru i růst poptávky ze strany výrobců klenotů.

reklama

"Centrální banky plánují v následujících měsících nadále nalévat levné peníze do oběhu, protože chtějí nastartovat ekonomický růst, což bude mít v budoucnu přímý vliv na rostoucí cenu zlata,“ tvrdí analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Podle jeho slov je dalším významným faktorem, který omezuje prudší propad ceny zlata, růst produkčních nákladů tohoto cenného kovu. Lehce dostupná ložiska zlata byla již dávno vytěžena a podle geologických statistik vlády USA stačí současné globálně objevené zásoby zlata na přibližně 19 let těžby, což je v porovnání s jinými kovy nízká hodnota.

"Podle našeho názoru bude cena zlata v nejbližších letech postupně stoupat a investoři by měli využívat výraznější poklesy ceny na nákup tohoto kovu," tvrdí analytik Tomčiak s tím, že centrální banky tak již dělají a zejména v posledních dvou letech se jim podařilo nashromáždit opravdu velké objemy zlata.

Není proto divu, že se o možnost obchodovat se zlatem zajímá stále větší počet společností a firem i v České republice. Například Česká spořitelna nabízí od letošního července svým klientům možnost nákupu investičního zlata v podobě zlatých slitků o hmotnosti 10, 50 nebo 100 gramů, jejichž cena se mění každý den v závislosti na aktuální ceně zlata trhu.

"V západní Evropě nejsou prodejny s investičním zlatem přímo v supermarketech a obchodních centrech nijak výjimečné. S nadsázkou lze říci, že po běžném nákupu se ještě zastavíte pro slitek zlata, který buď můžete darovat svým potomkům, nebo uchovat jako ochranu před inflací a devalvací měn," uvedla Hana Svobodová, obchodní ředitelka společnosti AuPortal, která se zabývá prodejem investičního zlata a stříbra na českém trhu.

Podle jejích slov ani AuPortal nemůže zůstat pozadu a proto vylepšuje svůj prodejní koncept a představuje Premium market, který má za cíl nabídnout mince a slitky z cenných kovů široké veřejnosti. "K naplnění tohoto cíle by měla přispět nově spuštěná jednoduchá online prezentace a e-shop AuPortal.cz v kombinaci s kamennými prodejnami ve frekventovaných lokalitách velkých měst," doplnila Svobodová s tím, že záměr představit zlato také neodborné veřejnosti odpovídá poptávce ve společnosti.

Ve čtvrtek se cena zlatých slitků na českém trhu pohybovala na úrovni: 11 663 korun za 10 gramů (nárůst ceny oproti 2. 7. 2012 o 367 korun, +3,24 procenta). Zlatý slitek o hmotnosti 50 gramů bylo možné pořídit za 55 992 korun (meziměsíčně dražší o 1721 korun, +3,17 procenta) a za 111 685 korun bylo možné ve čtvrtek zakoupit zlatý slitek o váze 100 gramů (meziměsíčně +3452 korun, +3,19 procenta).

Témata: zlato
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky