Řecko se odklonilo od kroků, které slíbilo, připustil ministr financí

Řecký ministr financí Jannis Stournaras připustil, že se jeho země částečně odklonila od plnění opatření v rámci podmínek záchranné mezinárodní pomoci. Informovaly o tom ve čtvrtek agentury AFP a Reuters.

660

Stournaras to řekl hned po prvním setkání mezi auditory Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) a premiérem Antonisem Samarasem.

Řecko potřebuje naléhavě odklad úsporných opatření požadovaných na oplátku za druhý záchranný balík pomoci. Nová řecká vláda se nyní snaží přimět zástupce věřitelů ke zmírnění podmínek pomoci.

"Program se v některých ohledech nachází mimo plánovanou cestu," řekl Stournaras.

Nová řecká koaliční konzervativní vláda v čele s premiérem Samarasem požádala své partnery z Evropské unie o "nezbytné úpravy" v rámci podmínek záchranné pomoci v dopise, který Samaras zaslal do Bruselu minulý týden ještě před konáním summitu EU. Samaras na čtvrtečním jednání nabídl inspektorům urychlení privatizace a zeštíhlení veřejného sektoru výměnou za výhodnější úvěrové podmínky pro Řecko. Důvodem je dvouměsíční pauza po neúspěšných volbách začátkem května, kdy se parlamentním stranám nepodařilo vytvořit koalici a sestavit vládu. Řecko si muselo volby zopakovat 17. června.

Mise tzv. trojky, tedy Evropské unie, MMF a Evropské centrální banky (ECB), dorazila do Atén v úterý, aby zkontrolovala stav veřejných financí a pokrok v plnění záchranných podmínek. Očekává se, že audit inspektorů bude trvat týdny. Evropští věřitelé sice naznačili, že jsou ochotni diskutovat o možných úpravách záchranného programu, při kterých se zohlední jednak čas ztracený opakováním voleb, a také prohloubení recese, ale hlavní podmínky údajně nezmění.

Řecko čerpá už druhý záchranný úvěrový program ve výši 130 miliard eur. Finanční pomoc ochránila Řecko před bankrotem, její podmínky ale tlačí řeckou ekonomiku do hluboké recese. Ta Řecko sužuje už pátým rokem.

Christos Staikouras, nový náměstek řeckého ministra financí navíc v úterý uvedl, že se řecká ekonomika letos propadne o 6,7 procenta, zatímco předchozí předpověď počítala s poklesem o 4,5 procenta.

Témata: řecko | krize

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky