Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chystaná modernizace D1 se opět posouvá

Chystaná modernizace D1 se opět posouvá

Foto: Adam Mráček / INCORP images

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) znovu odložilo termín pro podávání nabídek na opravu prvních úseků dálnice D1. Již posunuté datum, do něhož se měly dávat žádosti, mělo vypršet v úterý, zdržení o měsíc je kvůli novému auditu zadávací dokumentace, informovala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Audit zadávací dokumentace nařídil podle Vápeníkové nový generální ředitel ŘSD David Čermák. Provedla ho Dopravní fakulta Českého vysokého učení technického a Dopravní fakulta Jana Pernera Pardubice. "Záměrem bylo například upravit kvalifikační předpoklady tak, aby se rozšířil počet uchazečů, který by vytvořil větší tlak na cenu," vysvětlil Čermák, podle tiskové mluvčí tak budou muset všichni zájemci znovu předložit své nabídky, a to do 16. července. V zlevnění doufá i ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM).Plán, podle kterého se mělo začít s modernizací a opravami v září, se možná nestihne. Ředitelství nyní posunulo termín startu na podzimní měsíce tohoto roku. "Určitě chceme začít v této sezóně," dodává Vápeníková, odklad podle ní může nastat i odvoláváním se proti výběrovému řízení a jeho výsledkům.Současný počet přihlášených firem do tendru Vápeníková nezná.Nyní má ŘSD pravomocné povolení na jeden úsek z pěti plánovaných k modernizaci. Druhé, po již úspěšné dohodě s majitelem motorestu Rybníček, je podle Vápeníkové již na cestě. Zbývající jsou v jednání, například ohledně stavby ekoduktů.Původně měly dodat své nabídky firmy do poloviny května, poté došlo k posunu o měsíc. Oprava prvních částí dálnice by měla stát skoro 4,4 miliardy korun, celkem se plánuje na desetiletou rekonstrukci s 23,6 miliardami korun.

Témata:  dálnice

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy