Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfové hasičů v tichosti rozdávali statisícové odměny

Šéfové hasičů v tichosti rozdávali statisícové odměny

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Řadovým hasičům se loni o několik tisícovek snížil plat, ale jejich šéfové si v minulých letech v tichosti rozdávali statisíce k platu navíc. Informují o tom v pondělním vydání Lidové noviny.

Někteří krajští ředitelé dokonce porušili interní pokyn ministerstva vnitra a svým náměstkům dali v roce 2011 více, než je stanovený limit 150 tisíc korun. Například ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán kvůli tomu dostal od generálního ředitele HZS výtku. Minimálně dva z jeho náměstků dostali totiž roční odměnu okolo 200 tisíc, uvádí Lidové noviny. Vyplacené bonusy se však on i další krajští šéfové snažili před Lidovými novinami zatajit. Na základě žádosti podle rozhodnutí Nejvyššího soudu z května 2011, podle kterého mají úřady povinnost poskytnout informace o platech a odměnách, poslali ředitelé pouze část - jen výši řádných odměn. Ředitelé ale zatajili peněžité dary, které se navíc nedaní. Problematické je, že tyto bonusy jdou z rozpočtu na provoz hasičského sboru. Paradoxní je, že krajští ředitelé odmítli informace o těchto bonusech poskytnout, ale jejich nadřízený, generální ředitel HZS Drahoslav Ryba, poskytl kompletní údaje o odměnách, uvádí Lidové noviny.

Témata:  hasiči

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy