Prodej pojišťoven vynese Kellnerovi desítky miliard korun

Očekávaný odchod z pojišťovnictví může nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi vynést více než 70 miliard korun na rozvoj byznysu v jiných odvětvích. Informuje o tom středeční vydání deníku E15.

Podle informací deníku z různých zdrojů je pravděpodobné, že Kellnerova skupina PPF během dvou let prodá podíl ve společném pojišťovacím holdingu s italskou Generali. Ten má hodnotu více než 60 miliard korun a PPF doufá, že vzhledem k dobrým výsledkům holdingu ještě vzroste. K tomu je nutné připočíst menšinový podíl v ruské pojišťovně Ingosstrach, který chce Kellner prodat ruské bance VTB asi za deset miliard korun.

Šéf italské Generali Giovanni Perissinotto během víkendové valné hromady této pojišťovny prohlásil, že na koupi Kellnerova 49procentního podílu v Generali PPF Holdingu budou stačit vnitřní zdroje. „Tuto možnost posuzujeme,“ řekl. Perissinotto tak odmítl dohady, že by akcionáři Generali museli přispět dodatečnými finančními prostředky. Šéf pojišťovny v této souvislosti připomněl, že Generali nedávno prodala řadu aktiv včetně izraelské pojišťovny Migdal – tu v přepočtu za více než dvacet miliard korun. Opce Generali na koupi podílu PPF ve východoevropském holdingu, který zahrnuje také Českou pojišťovnu, vyprší v roce 2014.
 
Perissinotto také potvrdil, že na rozdíl od Kellnera chce Generali zůstat minoritním akcionářem Ingosstrachu. Pro Kellnera však prodej vlastního 19procentního podílu znamená vítané ukončení vleklé bitvy s ruským oligarchou Olegem Děripaskou. Vedení Generali kvůli partnerství s Kellnerem opět před valnou hromadou čelilo kritice jednoho z minoritních akcionářů – Leonarda Del Vecchia, šéfa firmy Luxottica. Ten v rozhovoru pro list Corriere della Sera žádal odstoupení šéfa Generali a kritizoval zvláště aktivity firmy v Rusku. Perissinotto kritiku odmítl s tím, že partnerství s Kellnerem sloužilo k rozvoji byznysu Generali ve východní Evropě.
 
Zatímco celá Generali loni v meziročním srovnání dosáhla jen polovičního čistého zisku ve výši 856 milionů eur kvůli odpisům investic do řeckých obligací a italských telekomunikací, jenom samotný Generali PPF Holding vykázal slušný zisk 314 milionů eur, což byl nárůst o 28 procent. A právě nenasycené Rusko se dál jeví jako velká příležitost, loni tam kupříkladu pojišťovna Generali PPF vykázala výjimečný růst předepsaného pojistného v neživotním pojištění o 33 procent. Kellnerův podíl v holdingu s Generali se může během dvou let ještě zhodnotit. Český podnikatel ale už nemůže kalkulovat se vznikem velkého společného podniku mezi Generali PPF a ruskou státní bankou VTB, který by přinesl další boom jeho bohatství. Generali musí překonat potíže na evropském trhu, VTB zase těžce bojuje, aby dokázala absorbovat koupená aktiva v Rusku.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky