Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ECB: Řecká ekonomika poroste v roce 2014

ECB: Řecká ekonomika poroste v roce 2014

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Řecká ekonomika by podle člena výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) Jörga Asmussena měla začít opět růst od roku 2014, pokud řecká vláda dodrží úsporný plán. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na list Rheinische Post, který vyjde v úterý.

ECB si podle Asmussena klade za cíl, aby Řecko, které sužuje už pátým rokem recese, zůstalo nadále v eurozóně a také zemi pomoci vrátit se opět na kapitálové trhy do roku 2015.

"Očekávám, že pozitivní růst v Řecku bude od roku 2014 s realizací úsporných opatření," uvedl Asmussen.

"Náklady na případný odchod Řecka z eurozóny jsou nevyčíslitelné," upozornil dále člen výkonné rady ECB. Řecká vláda musí rozsáhlými reformami snížit státní výdaje o 12 miliard eur do roku 2014 ke splnění podmínek, které zemi stanovila Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) výměnou za záchrannou mezinárodní pomoc. Celkový řecký veřejný dluh přesahuje 350 miliard eur. Řecko se před dvěma lety stalo první zemí eurozóny, která musela požádat o mezinárodní finanční pomoc. Od Evropské unie a MMF si Atény zajistily v rámci prvního záchranného balíku zhruba 110 miliard eur a nedávno se země dohodla s EU a MMF na druhém záchranném balíku ve výši 130 miliard eur.

Témata:  Řecko

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy