Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny u pump po víkendu klesají, vyplatí se natankovat v pondělí

Ceny u pump po víkendu klesají, vyplatí se natankovat v pondělí

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Odložit tankování z víkendu až na pondělí se vyplatí. Z porovnání vývoje cen v jednotlivých dnech týdne vyplývá, že benzin i nafta zpravidla bývají začátkem týdne levnější, informuje v sobotním vydání deník MF DNES.

MF DNES provedla srovnání na základě dat společnosti CCS od roku 2005. V pondělí byl natural levnější než v neděli v 265 případech, podražil 73krát. U nafty je rozdíl ještě výraznější. Důvodem poklesu je víkendová poptávka po palivech, která je mnohem vyšší než během týdne kvůli cestám na chalupy či výletům a návštěvám. V týdnu ceny postupně rostou, o víkendu je pumpaři drží nahoře a v pondělí mohou jít kvůli menší poptávce zase dolů. Průměrný pokles se sice pohybuje jen v řádu jednotek haléřů. Ale jde o zprůměrované ceny ze dvou tisíc pump po celé zemi, u konkrétních prodejců tak může být pokles výraznější, píše MF DNES. S podobným zjištěním přišel před třemi lety německý autoklub ADAC, rozdíl byl mnohem výraznější než v Česku - v přepočtu až o korunu. ADAC dokonce stanovil, že nejlepší doba pro tankování je v pondělí mezi 11. a 17. hodinou. Poté, co o tom hromadně informovala německá média, začali prodejci cenu měnit zcela neočekávaně a bez jakékoliv strategie, popisuje MF DNES.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.