Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brno zlevňuje jesle, chudší rodiny budou platit méně

Brno zlevňuje jesle, chudší rodiny budou platit méně

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Město Brno zlevní od začátku dubna většině rodin jesle. Primátor Roman Onderka (ČSSD) ve čtvrtek agentuře Mediafax řekl, že městští radní se rozhodli opustit systém jednotných poplatků za umístění dětí do jeslí a odstupňovat je podle ekonomické a sociální situace konkrétních rodin.

Dosud v Brně platili za jesle všichni stejně - šest tisíc korun za dítě měsíčně. "Náklady na jedno místo v jeslích jsou přitom dvojnásobné," upozornil primátor. Dodal, že lidem v Brně je v městských jeslích k dispozici 110 míst.

Brněnské radní podle Onderky vyprovokovaly k zlevnění jeslí stížnosti brněnských rodičů. "Lidé telefonovali a psali, že si nemohou dovolit dát šest tisíc za měsíc za jesle. Některé matky vydělávaly prakticky jen na ně," řekl primátor.

Od 1. dubna proto budou rodiče platit různé sumy, v závislosti na rodinných příjmech. "Rodina nebo osamělý rodič s celkovým příjmem rovným životnímu minimu nebo příjmem nižším než je jeho jeden a půl násobek, zaplatí tisíc korun," upřesnil Onderka. Dva tisíce korun podle něj zaplatí rodina s celkovým příjmem vyšším než 1,5 násobek životního minima. Tři a půl tisíce korun vydá z rozpočtu rodina, která má celkový příjem vyšší než 2,4 násobek životního minima. "Stejnou částku jako dosud, šest tisíc korun, pak zaplatí pouze ty rodiny, jejichž souhrnný příjem je vyšší než trojnásobek životního minima," dodal Onderka.

Novou konstrukcí poplatků za městské jesle chce radnice podle Onderky podpořit soulad mezi rodinným a pracovním životem Brňanů. Částky, které Brňané za jesle zaplatí, jsou podle něj v přepočtu na hodinu podstatně nižší, než by lidé zaplatili za hlídací služby soukromých agentur nebo profesionálních chův.

Témata:  školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.