Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA hrozí Evropské unii cly na další zboží

USA, ilustrační fotografie
USA, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Spojené státy rozšířily seznam produktů z Evropské unie, na které by mohly uvalit cla kvůli vleklému sporu ohledně subvencování výroby letadel.

Dodatečný seznam zboží zveřejněný Úřadem amerického obchodního zmocněnce (USTR) zahrnuje například olivy, italské sýry či skotskou whisky. Týká se produktů, jejichž roční vývoz z EU do USA dosahuje čtyř miliard dolarů (90 miliard Kč).

Původní seznam zahrnující export v hodnotě 21 miliard dolarů zveřejnil úřad již v dubnu. Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus.

U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce letadel finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu. WTO nicméně ještě nerozhodla o výši vzniklých škod, od které by se odvíjel rozsah případných celních opatření, uvedla agentura DPA.

Evropská komise v dubnu zveřejnila seznam produktů z USA, na které by kvůli sporu ohledně subvencování výroby letadel mohla zavést cla Evropská unie. Na tomto seznamu je zboží, jehož roční export z USA do EU dosahuje hodnoty kolem 20 miliard dolarů. Seznam zahrnuje například zemědělské produkty, alkohol či traktory.

Témata:  USA EU clo

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.