Kalouskovy úspory ženou českou ekonomiku do problémů

Ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník ve vysílání Rádia Impuls řekl, že snížit výdaje státu v letošním roce o 25 miliard není potřeba, chce to ministr financí Miroslav Kalousek. Zámečník to uvedl ve středu v pořadu Impulsy Václava Moravce.

reklama

Zámečník na otázku, jestli to bude rána z milosti dalšímu zpomalení české ekonomiky, řekl: „Je to tak a ta zpráva o inflaci říká, že se nám znovu rozevírá ta produkční mezera. To je rozdíl mezi tím, jak by ekonomika mohla růst a tím, jaký je její skutečný výkon. K tomu samozřejmě v takové chvíli dělat fiskální restrikci není správná politika, protože je procyklická. Ona ten propad bude prohlubovat.“

Jak na Impulsu Zámečník dále sdělil, ČR bude mít zřejmě dál dvojí sazbu daně z přidané hodnoty (DPH). Souhlasí s tím ekonomičtí ministři. Pokud se DPH bude zvyšovat, bude to dočasně na tři roky, po stejnou dobu by také mohlo být zavedeno progresivní zdanění fyzických osob.

„Progresivní zdanění je věc, kterou musíme vnímat v tom kontextu. Já vím, že se spousta těch vysoko příjmových nazlobí, ale stačí se podívat na to mezinárodní srovnání. To, co je tady navrhováno, zejména to, že je to dočasné, to je ještě pořád luxusní zdanění,“ uvedl Zámečník.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky