Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéky táhnou více než před krizí

Hypotéky táhnou více než před krizí

Foto: Pixmac

Přestože první měsíce roku bývají pro koupi bytu nejslabším obdobím, banky letos překonávají rekordy ze stejných měsíců z doby největšího hypotečního boomu z let 2007 a 2008. K rekordům přispívají nízké ceny nemovitostí a historicky nejlevnější hypotéky, informují úterní Hospodářské noviny (HN).

Už v první měsíci si lidé od bank půjčili na nové bydlení přes 9,2 miliardy korun. Jde o meziroční růst o 60 procent a vůbec nejlepší lednový výsledek v historii. A v únoru zájem ještě zesílil. Například od České spořitelny, která má zhruba čtvrtinový podíl na trhu, si lidé v lednu půjčili celkem 3 miliardy korun a v únoru dalších 3,5 miliardy korun.

"Předběžné únorové výsledky signalizují, že zřejmě pokoříme výkony ze stejného období v předkrizových letech," říká Jan Sadil, šéf Hypoteční banky. I UniCredit Bank zaznamenala v únoru růst o 19 procent a GE Money bank o třetinu. "Je to dáno výbornou kombinací nízkých sazeb a cen bytů. Všichni tuší, že toto ideální období nebude trvat dlouho, a snaží se ho využít," říká Martin Techman, ředitel rozvoje obchodu České spořitelny.

Témata:  hypotéky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.