Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohonné hmoty opět zdražily, benzin je nejdražší v historii

Pohonné hmoty opět zdražily, benzin je nejdražší v historii

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se v uplynulém týdnu zvedly, benzin Natural 95 zdražil v průměru o 12 haléřů na 36,32 Kč za litr a je nejdražší v historii, cena nafty vzrostla o dva haléře na 36,70 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

"Ropa Brent v průběhu minulého týdne mírně poklesla. Podařilo se jí nicméně vyšplhat na několikaměsíční maximum. Spojené státy varovaly, že se v případě vojenského konfliktu proti Iránu mohou připojit k Izraeli. Za pozornost stály i zprávy o zvyšující se produkci černého zlata ve světě. OPEC uvedl, že na trhy dodává nejvíc ropy za poslední tři roky. Rusko, největší producent ropy na světě, zvýšilo své dodávky na rekordních 10,36 milionu barelů," uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. "V následujících dnech se u čerpacích stanic dočkáme s největší pravděpodobností růstu cen, který může být o něco vyšší v případě benzinu," doplnil analytik.

Natural 95 tak překonal předchozí maximum 36,25 koruny za litr z poslední únorové soboty letošního roku. Litr benzinu nyní stojí o 25 haléřů více než před měsícem, diesel je v meziměsíčním srovnání dražší o 63 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 2,73 koruny, nafta o 3,67 Kč.

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.