Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

BP vyplatí kvůli katastrofě v Mexickém zálivu odškodné osm miliard dolarů

BP vyplatí kvůli katastrofě v Mexickém zálivu odškodné osm miliard dolarů

Foto: Grafton

Britský energetický gigant BP se dohodl s jednou ze žalujících stran v rámci procesu okolo katastrofálního úniku ropy v Mexickém zálivu na vyplacení odškodného ve výši 7,8 miliard dolarů (145 miliard korun). Informuje o tom v sobotu server stanice BBC.

BP odškodní zhruba 100 000 rybářů, místních obyvatel a lidí, kteří odklízeli následky katastrofy.

Společnost uvedla, že peníze budou vyplaceny ze zhruba 20miliardového fondu k vyplácení kompenzací, který vytvořila v minulosti.

"Od samého začátku se BP snažila dodržet své závazky vůči komunitám v oblasti Mexického zálivu. Poslední dva roky jsme tvrdě pracovali na tom, abychom své povinnosti splnili," řekl výkonný ředitel BP Bob Dudley.

Po BP požaduje vyplacení odškodného ještě vláda USA, jednotlivé státy na pobřeží zálivu a několik těžařských firem.

Plošina Deepwater Horizon, kterou si firma BP pronajala od firmy Transocean, vybuchla v Mexickém zálivu 20. dubna 2010. Zahynulo při tom 11 dělníků a plošina se o dva dny později potopila.

Do moře pak několik měsíců unikala ropa. Podle odhadů vyteklo z poškozeného vrtu Macondo 780 milionů litrů "černého zlata". Únik ropy do vod Mexického zálivu byl zastaven až v polovině července 2010 v ústí vrtu.

Témata:  ropa

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.