Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku zdražila většina potravin

V Česku zdražila většina potravin

Foto: Pixmac

V obchodech s potravinami v ČR v uplynulých pěti týdnech zdražila většina sledovaných potravin, nejvíce papriky (+28,42 %) a banány (+25,93 %), naopak s cenou dolů šla nejvýrazněji minerální voda (-11,31 %) a pomeranče (-9,14 %). Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V České republice ve sledovaném období mezi 10. lednem a 14. únorem 2012 vzrostly ceny 16 z 26 sledovaných potravin. Deset jich naopak zlevnilo, ovšem z velké části pouze nepatrně. Nejvýrazněji zdražily papriky (+28,42 %). Kilogram se dá pořídit v průměru za 67,37 koruny, přičemž nejdražší jsou na jihu Čech (76,70 Kč), naopak nejlevnější v Karlovarském kraji (49,58 Kč). Obchodníci zvyšovali také ceny například banánů (+25,93 %), brambor (+13,14 %), nebo vajec (+11,70 %). Opačný cenový pohyb zaznamenali statistici u minerální vody, která zlevnil v průměru o 11,31 procenta na 8,31 koruny za litr. Cenově nejdostupnější minerální vodu mají obchodníci v Plzeňském kraji (7,42 Kč), naopak nejdražší je na Zlínsku (8,99 Kč). O více než tři procenta zlevnily také rostlinné máslo (-4,73 %), mléko (-4,3 %) a vepřová pečeně s kostí (-2,43 %). V jednotlivých krajích se spotřebitelské ceny zjišťují u malého souboru prodejen. Uváděné ceny mají orientační charakter.

Témata:  potraviny

Související

Aktuálně se děje

20. března 2026 12:40

24. února 2026 12:49

Daně 2025 přehledně: Termíny, povinnosti a slevy, které můžete využít

Zima o sobě dává stále vědět, ale blížící se jaro přináší delší dny a teplejší počasí i nevyhnutelnou povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu. Kdo musí podat daňové přiznání, jaké jsou termíny a jak se dá na daních ušetřit? Stejně jako v minulých letech, i letos se termíny liší podle způsobu podání.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Válka v Íránu zdražila naftu v Česku nejvíc z celé EU

V České republice zdražila motorová nafta v reakci na válku v Perském zálivu nejvýrazněji ze všech zemí EU. Naopak na Slovensku skoro nejméně ze všech zemí EU výsledkem je tak naprosto mimořádný rozdíl v cenách nafty v Česku a na Slovensku, který aktuálně překročil 0,2 eura na litr, jak plyne z včera zveřejněných dat Evropské komise.