Češi konzumují prošlé potraviny

Obchodníci v Česku ve velkém přelepují na potravinách data uvádějící, do kdy je bezpečné je jíst. Vyplývá to ze zjištění kontrolorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce, jejíž nejnovější výsledky agentuře Mediafax poskytl v pátek její mluvčí Michal Spáčil.

660

Inspektoři při běžných kontrolách našli v prodejnách po celé zemi další potraviny nabízené s nesprávně vyznačeným nebo prošlým datem použitelnosti. "Zakázali jsme tyto výrobky dále prodávat a s prodejci zahájili správní řízení o uložení pokut," řekl Spáčil.

Původní data použitelnosti zjistila SZPI kontrolou dokumentace, původních balení a etiket. "Vzhledem k těmto i předcházejícím zjištěním o manipulaci s datem použitelnosti nebo dobou minimální trvanlivosti u některých prodejců věnujeme zvýšenou pozornost kontrolám zboží, které je krájeno nebo děleno přímo v prodejnách," zdůraznil Spáčil.

Při posledních kontrolách neprošly především velké obchodní řetězce. Ahold v Jablonci nad Nisou prodával prošlý třicetiprocentní eidam a sýr Blaťácké zlato. Tesco v Sokolovské ulici v Tachově nabízelo prošlou krůtí šunku standard, sýr Mild Red Cheddar Blok, šunku Zvonarku a feferonový salát. Na pultech Tesco stores v Držovicích na Prostějovsku se objevil lovecký sýr s česnekem s přelepenou etiketou a v Bille ve Veselí nad Moravou nabízela firma lidem prošlý Řáholecký salát.

Řada prošlých potravin se podle zjištění agentury Mediafax objevuje běžně i v takzvaných Zlevněnkách, tam ale lidé za nižší ceny nakupují dopředu srozuměni s tím, že jde o zboží s prošlou minimální dobou trvanlivosti. Dalším neférové triky, jak udržet zboží zdánlivě čerstvé, se objevují i u malých prodejců. "Majitel potravin nás v sobotu před začátkem směny často nutil rozložit týden staré bochníky chleba na zem, přikrýt je igelitem a pak se po nich procházet. Byly pak měkčí. Museli jsme také okrajovat zelené konce salámů," řekla Mediafaxu prodavačka soukromých potravin z Berounska. Žena praktiky panující v obchodě nevydržela a raději změnila zaměstnání.

Témata: potraviny

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky