Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku prudce stoupla inflace!

V Česku prudce stoupla inflace!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Meziroční míra inflace stoupla v lednu tohoto roku o 1,1 procentního bodu na 3,5 procenta, růst DPH se projevil hlavně v meziměsíčním růstu cen o 1,8 procenta. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

Zrychlení cenového růstu nastalo zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, bydlení, zdraví, doprava, stravování a ubytování. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se zvýšil meziroční růst cen u většiny druhů potravin. V bydlení vzrostly ceny zemního plynu o 25,1 % (ze 22,2 % v prosinci), vodného o 11,8 % (ze 6,2 % v prosinci), stočného o 10,1 % (z 5,8 % v prosinci), tepla o 6,8 % (z 1,9 % v prosinci).

Čisté nájemné bylo vyšší o 5,7 %, z toho regulované o 13,8 % a tržní o 1,9 %. Ceny elektřiny se zvýšily o 4,2 %. V oddíle zdraví se zvýšily zejména ceny léků a jejich doplatků o 9,5 % (ze 2,5 % v prosinci). V dopravě vzrostly ceny dopravních služeb o 6,2 % (ze 2,9 % v prosinci). Ceny pohonných hmot byly meziročně vyšší o 7,4 % (v prosinci o 7,2 %). Růst cen stravovacích služeb zrychlil na 3,4 %, z toho v závodních a školních jídelnách o 6,0 % (ze 3,8 % v prosinci).

Dominantní vliv na meziroční růst celkové hladiny spotřebitelských cen, který v lednu ještě posílil, měly ceny v oddílech bydlení a potraviny a nealkoholické nápoje. Z potravin byly vyšší ceny chleba o 16,2 %, běžného pečiva o 18,9 %, masa o 7,3 %, vajec o 26,3 %, mléka o 8,1 %, jogurtů o 9,4 %, sýrů o 6,4 %, ostatních mléčných výrobků o 12,4 %, cukru o 32,7 %, kakaa o 17,9 %, kávy o 33,6 %.

Na snižování meziročního růstu nejvíce působily ceny v oddíle odívání a obuv, kde ceny oděvů klesly o 4,8 %. Pokles cen v oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti ovlivnilo zejména snížení cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost (o 4,2 %) a mírný pokles cen nábytku, bytového vybavení, koberců a bytového textilu. V oddíle rekreace a kultura pokračoval pokles cen audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat o 10,3 %. V oddíle pošty a telekomunikace byly nižší ceny mobilních telefonů o 5,6 %.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnilo zvýšení DPH, které se projevilo zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, zdraví a částečně bydlení a doprava. Dopad této změny na meziměsíční úhrnný přírůstek indexu spotřebitelských cen v lednu představoval podle orientačního propočtu ČSÚ zvýšení o 1,1 procentního bodu.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje pokračoval růst cen masa o 2,4 %, ryb o 1,8 %, vajec o 5,5 %, jogurtů o 4,7 %, olejů a tuků o 1,8 %, ovoce o 5,4 %, zeleniny o 4,5 %, nealkoholických nápojů o 2,8 %. V oddíle zdraví vzrostly zejména ceny léků a jejich doplatků o 6,4 %. V bydlení vzrostly z položek podléhající nižší sazbě DPH zejména ceny vodného o 11,7 %, stočného o 10,0 %, tepla a teplé vody o 6,7 %. Ceny elektřiny a zemního plynu vzrostly shodně o 4,2 %. Čisté nájemné se zvýšilo o 2,7 %, z toho regulované o 5,7 % a tržní o 1,4 %. V dopravě vzrostly ceny dopravních služeb o 4,0 %.

Ceny pohonných hmot byly vyšší o 2,1 %, svých historických maxim dosáhla v lednu 2012 průměrná cena motorové nafty (36,32 Kč/l) i benzinu Natural 95 (35,72 Kč/l).

V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny lihovin o 3,9 %. Růst cen v oddíle rekreace a kultura ovlivnily zejména vyšší ceny dovolených s komplexními službami o 5,4 % a novin a časopisů taktéž o 5,4 %. Ve stravování a ubytování došlo k mírnému růstu cen téměř u všech položek, z toho nejvíce u stravování v mateřských školách o 3,6 % a ve školních jídelnách o 2,9 %.

Témata:  inflace

Související

Aktuálně se děje

24. září 2025 11:01

22. září 2025 11:03

17. září 2025 16:30

Neznalost a psychické vyčerpání brání dlužníkům využít oddlužení

Novela insolvenčního zákona měla lidem cestu k oddlužení usnadnit. Přesto počet nových insolvenčních řízení meziročně roste jen o 12 %, přičemž desítky tisíc lidí ročně by tuto možnost mohly využít – většina o ní ale stále neví. Výzkum Konsorcia dluhových poraden ČR ukázal, že dlužníkům brání nejen neznalost změn, ale i psychické vyčerpání a složité životní podmínky.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Komentář

Kdo nese odpovědnost za rozpočet? Dosluhující vláda couvá, prezident vyčkává

Je to celkem zapeklitá situace. Prezident republiky nechce pověřit sestavením nové vlády. Normálně vládne kabinet dosluhující. Dosluhující kabinet ale zase nechce předložit návrh rozpočtu na příští rok. S tím, že jej předloží nová vláda. Která ale zatím vlastně ani nemůže být pořádně sestavována. Vskutku paralýza. Někdo bude muset ustoupit. Nebo by tedy měl.