Řecko ničí ceny ropy. Ty neuvěřitelně rostou

Světové ceny ropy v úvodu nového týdne rostou. Podle agentur AFP a Reuters jim pomáhá směrem vzhůru především schválení úsporných opatření v Řecku.

660

Cena ropy typu Brent byla v pondělí kolem 11:20 SEČ na úrovni 118,07 dolarů za barel. Oproti předchozímu závěru v New Yorku tak zpevňovala o 0,76 dolaru, tedy o 0,65 procenta.

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu oproti předchozímu závěru v New Yorku posilovala o 0,96 dolaru, tedy o 0,97 procenta, a stála 99,63 dolaru za barel.

Ceny ropy v pondělí ovlivňuje především zlepšená nálada investorů poté, kdy řecký parlament v noci schválil nová nepopulární úsporná opatření, která jsou ale nutná k tomu, aby země mohla čerpat druhý záchranný úvěr, bez kterého by už v březnu musela pravděpodobně vyhlásit státní bankrot. Nový úvěr ale ještě budou muset schválit ministři financí eurozóny.

"Nevím, zda je čas na oslavu. Stále ještě není jisté, jestli ministři financí eurozóny budou se záchranným úvěrem souhlasit na plánovaném středečním zasedání," uvedl pro agenturu Reuters hlavní analytik devizového trhu makléřské společnosti Barclays Capital Masafumi Jamamoto.

Témata: ropa

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky