Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští manažeři stárnou, přibývá rychle padesátníků

Průměrný český manažer letos oslaví padesátku, od začátku tisíciletí se zvýšil průměrný věk lidí ve vedení stovky největších českých firem o dva roky a podíl padesátníků a starších stoupl na 45 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte zveřejněného ve čtvrtek.

"Stárnoucí manažeři ve vedení největších firem je celosvětový trend a stejný je i dvouletý růst průměrného věku v ČR i v zahraničí. Rozdílná je startovací čára, protože zatímco průměrnému českému manažerovi bylo v roce 2000 zhruba 48 let, průměrný manažer ve státech EU a v USA byl už tehdy padesátník," uvedl Jan Spáčil, partner advokátní kanceláře Ambruz & Dark/Deloitte Legal, který vede Deloitte Corporate Governance Centrum Česká republika. Jak dále sdělil, mladší management v Česku byl důsledkem velkých porevolučních změn ve vedoucích funkcích firem a absencí jedné generace manažerů. "Do budoucna očekáváme, že v tomto ohledu budeme dohánět svět a rozdíly se budou snižovat," doplnil Spáčil.

S rostoucím průměrným věkem souvisí i stoupající podíl padesátníků a starších ve vedení firem. Zatímco ve statutárních orgánech firem jich v současnosti působí přibližně stejně jako v roce 2000 (42 %), v dozorčích radách jejich poměr vzrostl o vice než pět procentních bodů na téměř polovinu (48 %). Na pozicích věkově mladších prokuristů jejich poměr stoupl o dva procentní body na 36 procent. "Tato fakta rovněž kopírují trend ze zahraničí, kde se věkový průměr lidí ve statutárních orgánech firem příliš nezměnil. Naopak rozdíl ve věku zástupců v dozorčích radách je výrazný. Ačkoliv historicky v kontrolních funkcích zasedají starší lidé než v řídících, u nás tento trend může souviset i s tím, že do dozorčích rad se v řadě firem přesunuli bývalí manažeři z porevoluční doby nebo se tyto někdy dobře placené funkce staly trafikami pro vysloužilé politiky a úředníky," komentoval výsledky průzkumu Spáčil. Kromě padesátníků stoupl ve vedení firem i počet starších manažerů, kteří se už blíží či přesáhli hranici pro odchod do důchodu. Zatímco v roce 2000 zasedalo ve vysokých funkcích devět procent šedesátníků a starších, o dvanáct let později už jich bylo 14 procent. Nárůst, i když pozvolnější, zaznamenali i manažeři v nejstarší věkové kategorii nad 65 let, kde poměr vzrostl ze tří procent na 4,5 procenta.

"Nejstaršímu českému manažerovi z elitní stovky největších firem je 79 let, nejmladšímu naopak 21 let. Ti nejstarší zasedají zpravidla v orgánech tradičních průmyslových podniků a důlních společností, naopak u mobilních operátorů a IT firem je padesátník spíše výjimkou," uzavřel Spáčil.

Témata:  manažeři

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy