Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trhy nepochopily snahu Číny uvolnit opratě bankám

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čína začátkem týdne oznámila, že sníží míru minimálních rezerv bankám, kvůli podpoře likvidity na trhu. Asijské finanční trhy však tuto informaci nevzali příliš pozitivně. Důvodem je neutěšený vývoj na Wall Street v pátek minulý týden, informuje John Hardy, měnový stratég Saxo Bank.

Paradoxně tak bylo oznámení Číny snížit minimální rezervy bankám pojato jako známka slabosti, než jako možné řešení současných problémů na trzích. Po státním svátku minulý týden v zemi otevíraly tamní akciové trhy s výrazným propadem. Dokonce, i když se podíváme na index MSCI denominovaný v amerických dolarech, vidíme zde znaky blížícího se cyklického poklesu.I čínská měna je opět pod tlakem. Kurz USDCNY je na úrovni 6,90. Na vyšší hodnotu se dostal jen jednou, a to tehdy, když představitelé Číny potvrdili, že nebudou jako zbraň v boji se současnými problémy používat devalvaci juanu. Pokud země dovolí kurzu vystoupit nad 7,00, začnou se trhy obávat.US dluhopisy jsou stále vysoko

Výnos amerických vládních poukázek se drží pod páteční úrovní 3,231, ale jen velmi mírně. Setrvávají tak i nadále na vysokých hodnotách z minulého týdne, které jsou nad klíčovými úrovněmi, jak při desetiletých, tak i třicetiletých dluhopisech.

Rostou i výnosy italských dluhopisů

Italský místopředseda vlády Luigi Di Maio se snaží ostrou rétorikou, namířenou proti rozpočtovým pravidlům EU, strhnout na sebe část pozornosti jeho koaličního partnera Mattea Salviniho. Přes víkend deklaroval, že unie zažije příští rok po volbách do evropského parlamentu revoltu proti pravidlům šetrnosti a odpovědnosti. Mohlo by to podle něj změnit postoj bloku k rozpočtu.Výnosy italských dluhopisů opět poskočily a znamenají tak zase jednou hrozbu i pro euro. Evropská administrativa je vůči návrhu italského rozpočtu i nadále kritická. Velmi nepomohly ani drobné ústupky Italů, když navrhli snižování deficitu v roce 2020 a 2021 pod úroveň plánovanou na příští rok.Na základě nárůstu spreadů italských dluhopisů oslabilo i euro. Sledujeme proto nadále kurz eura k japonskému jenu, který naznačuje další pokles. Už nyní se obchoduje na krátkodobých minimech. Pokles po hodnotu 130 bude znamenat hledání další podpory.Situace v Brazílii se uklidňuje

Zemětřesení v brazilské politice, po tom, jak předvolební průzkumy favorizovaly pravicové populisty, se mírně uklidnilo. Nakonec se jim totiž nepodařilo získat většinu. Brazilská finanční aktiva a brazilský real se nesou na pozitivní vlně, kdy se rýsuje vláda pod vedením Jaira Bolsara, což je pro trhy přijatelnější výsledek.Jde o pravicového politika, který apeluje na tradiční hodnoty a silnou armádu. Stojí před ním hodně práce, bude muset dostat pod kontrolu státní rozpočet a zejména příliš štědrý penzijní systém. V nepříznivém prostředí, které vládne na rozvíjejících se trzích, si real vede docela dobře. Obáváme se však, jak dlouho mu to vydrží.

Témata:  Čína ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.