Zdáli zní bubny zkázy! Jak to vidí Donald Trump?

Přinášíme výhled na 3Q 2018, který připravil Peter Garnry vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank.

Ilustrační fotografie
reklama
  • Letošní rok začal s nadšením a velkými nadějemi pro globální ekonomiku. Vše šlo dobře a globální akcie v lednu vystřelily o 5 % výš,
  • Od té doby se však mnohé změnilo: evropské makroekonomické údaje zklamaly vůbec nejvíc za šest let, akcie v únoru zasáhl vůbec největší jednodenní šok volatility za poslední desetiletí, čínská ekonomika jasně zpomaluje, v řadě zemí s rozvíjejícími se trhy se projevují vážné problémy,
  • V Evropě probíhá politická krize kvůli migraci, která by mohla shodit novou německou vládu, než vůbec začne fungovat, v Itálii získala moc nová populistická vláda, a zvýšila se možnost vážné obchodní války mezi Spojenými státy a jejich klíčovými obchodními partnery.

Myslíme si, že ve druhé polovině roku 2018 začnou akciové trhy vnímat rok 2019 negativně, protože to pravděpodobně bude rok, kdy bude mít vláda Spojených států nejvyšší deficit vůči nominálnímu HDP od roku 2013 a současně se zřejmě zvýrazní zpřísňování monetární politiky Fedu vzhledem ke zvýšení cílových sazeb při současném omezení rozvahy.

Eskalace obchodního napětí způsobená pomýlenou americkou vládou pak jen zhorší problémy, kterým finanční trhy čelí.

Co víme o obchodu?

Obchodní válka je složité téma, protože obchodní statistiky se dají ohýbat tak, aby vyhovovaly jakýmkoli záměrům, a nechávají tak prostor populistům a anti-globalistům, aby obchodní realitu pokřivili. Bariéry obchodu mají dvě složky: cla, která jsou v podstatě daní na dovážené produkty, a necelní složku, která obvykle spočívá v regulačních opatřeních. Vzhledem k tomu, že obchodní válka je na obzoru, věnujeme většinu našeho výhledu pro třetí čtvrtletí právě obchodu. Toto jsou tedy fakta:

Globální obchod rostl v posledních 215 letech v průměru o 4,2 % ročně, což je nárůst 6 437 krát, a to i přes řadu strašlivých válek, které obchod vrátily o řadu let zpět – dvě světové války v tom představovaly největší pokles. Dlouhodobý trend však podtrhuje to, co ekonomové vědí již po staletí: volný obchod vede k růstu bohatství a nutí země se specializovat a dobře využívat zdroje v odvětvích, ve kterých mají komparativní výhodu. Tento silný trend zřejmě nevychýlí ani pomýlené populistické vlády a historie jasně ukazuje, že obchodní válka nemá vítěze. Rozumné země by se měly snažit o kompromis.

Údaje o globálním obchodování skrývají ještě jednu zajímavou skutečnost. Měřeno podle distribuce světového exportu zůstává Evropa stále ještě největším obchodním regionem světa. Na druhém místě je Asie (která ve srovnání s dalšími regiony prudce roste). Spojené státy představují méně než 20 % světového obchodu a to je pro prezidenta Trumpa velmi nepříjemná informace: tento region je pro svět stále méně důležitý.

Pokud má země obchodní deficit na konkrétní produkt, např. ocel, je to proto, že ocelářský průmysl této země není konkurenceschopný (pokud neexistují významné bariéry obchodu mezi oběma zeměmi). Díky dovozu produktu, který se vyrábí v jiné zemi levněji, může importující země dát své zdroje do odvětví, která jsou produktivnější, a tak zvyšovat celkové bohatství. To je jednoduchý princip volného obchodu a je to i důvod, proč by Spojené státy neměly výrobu oceli vnímat jako prioritu. Obrovský nárůst bohatství v posledních třech desetiletích pochází z odvětví, jako jsou polovodiče, software, biotechnologie, zdravotnické potřeby a finance.

Jak to vidí Donald Trump?

Postoj nynější americké vlády ke globálnímu obchodování povede k nižší než optimální tvorbě bohatství.

Trumpova vláda se příliš zaměřuje na cla, což podle toho, jak jsou statistiky vytvářeny, může vykázat drobné nebo výrazné změny. Zajímavější však je, že Credit Suisse zveřejnila v roce 2015 zprávu, podle které mají Spojené státy nejvyšší ne-celní opatření v rozvinutém světě, takže pro zahraniční společnosti je vstup na americký trh velmi složitý. Obchodní politika je očividně velmi složitá věc.

Ve svém nedávném projevu uvedl guvernér Fedu Jerome Powell, že obchodní kontakty Fedu zahájily diskusi o možnosti odložení náboru a investic vzhledem k rostoucím obavám z vývoje obchodní politiky. Společně s nedávným varováním ohledně zisků společnosti Daimler, které je přímo spojováno s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou, předpokládáme, že obchodní válka začne mít negativní dopad na firmy a celou ekonomiku.

Technologie je jedinečný sektor

Zatímco globální akcie letos zažívají problémy, technologické odvětví svým investorům přináší slušné výnosy a tím zvyšuje svou atraktivitu. Zajímavou charakteristikou technologických společností je jejich nízké dluhové zatížení (podle indexu MSCI World pro informační technologie je čistý dluh na mínus 0,62), což znamená, že tento sektor je nejméně citlivý na změny monetární politiky.

Sektor má navíc nejvyšší návratnost investovaného kapitálu a má nižší kapitálové výdaje než ostatní. Kombinace těchto faktorů zvýšila hodnotu prémiových globálních akcií na 27 %, což je dobrá agregovaná prémie za jediný sektor, který roste každé finanční období.

Informační technologie představují na americkém akciovém trhu nejdominantnější sektor, ale globálně jsou stále za finančními trhy s tržní váhou 15,8 %. Měřeno podle skupin odvětví je skupina Software a Služby (s váhou 8,9 %) velmi blízko tomu, aby předstihla Banky (9,9 %) a získala pozici nedůležitějšího odvětví na světě.

Jak jsme uvedli v předchozích čtvrtletních vyhlídkách, technologický sektor přešel od dominance hardwaru k nadvládě softwaru, který je pro akcionáře mnohem atraktivnější. Doporučujeme investorům, aby se na software zaměřili.

Největším rizikem pro technologický sektor jsou regulační opatření a globální problémy v odvětví polovodičů v případě eskalace obchodní války. V tuto chvíli je zatím pravděpodobnost, že by tyto dva scénáře měly v krátkém období výrazný vliv na technologický sektor, nízká.

Za chvíli hudba zmlkne

Pravidelní čtenáři vědí, že jsme na globální akcie od roku 2010 pohlíželi většinou pozitivně, a dokonce i v období krize eurozóny jsme díky nacenění zůstali v klidu. Nikdy jsme se nepřidali ke skupině křičící o bublině globálních akcií nebo dokonce technologických společností.

Přesto je nutné říci, že ani devět let trvající globální expanze nedokázala vyřešit strukturální problémy růstu podporovaného zadlužením. Finanční sektor je silnější, avšak ekonomika jako celek je stále křehká a citlivá na změny úrokových sazeb. Vzhledem k přílišné expanzi úvěrových spreadů, nadprůměrným naceněním akcií a normalizací monetární politiky, se svět může brzy dočkat komplikací. Proto je naše pozice u akcií defenzivní (ale zatím nikoli negativní) a investorům doporučujeme, aby se věnovali necyklickým technologiím, zdravotnictví a spotřebnímu zboží.

Témata: ekonomika | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky