Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světové trhy klesají v důsledku rostoucího napětí na poli obchodní politiky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Evropské trhy ukončují první obchodní den tohoto týdne ve ztrátách. Následují tak vývoj po celém světě, kdy stoupá nervozita na trzích v oblasti dovozních cel mezi USA a Čínou.

Cla v hodnotě zboží 34 mld. USD by měla začít platit tento pátek. Trhy tak s napětím očekávají, co se bude dál dít. Zda dojde k jednáním, která povedou alespoň k posunutí termínu platnosti, či se pokročí ve vyjednáváních dále. Hlavní index Stoxx 600 klesá o 0,8 %. Nedaří se většině sektorů, když se jejich ztráty pohybují v rozmezí 0,2 až 1,4 %. Nejhůře jsou na tom zpracovatelé komodit (-1,4 %) a průmyslové podniky (-1,3 %). Menší zisky se podařilo ukořistit sektoru utilit (+0,3 %).

Americké trhy zahajují dnešní obchodování poklesem. Index S&P 500 ztrácí 0,5 %, Dow Jones odepisuje také 0,5 % hodnoty a technologický Nasdaq klesá o 0,1 %. Nejztrátovější jsou od začátku obchodování energetické společnosti (-1,2 %) a zpracovatelé komodit (-0,7 %). Stejně jako v Evropě se daří odvětví utilit, které si připisuje 0,2 %.

Pražská burza dnes posílila o 0,6 %. Za tímto růstem stojí především ČEZ se ziskem 3,1 %. Dařilo se také bankovním titulům, jako je Moneta Money Bank (+1,7 %) a Komerční banka (+1 %). Největším propadlíkem je technologický Avast se ztrátou 1,6 %. Dnešní zobchodovaný objem na pražské burze činil 0,5 mld. CZK, což je na úrovní dlouhodobého průměru, informuje Jiří Kostka, Komerční banka.

Témata:  ekonomika akciové trhy

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.