Důchody jsou zbytečně vysoké? Ministerstvo přišlo se špatnou zprávou

Český důchodový systém je příliš benevolentní. V budoucnu totiž hrozí, že lidé dostanou od státu o 41 procent peněz víc, než kolik na penze odvedou. Aby byla soustava vyrovnaná, musely by se nyní odvody zvýšit, a to razantně.

Ilustrační fotografie
reklama

Podle zprávy o stavu důchodového systému a jeho vývoji, kterou vypracovalo ministerstvo práce, ke snížení nerovnováhy a k větší finanční udržitelnosti přispívá odsouvání důchodového věku.

Věk pro odchod do penze se ale v Česku zvyšuje už nyní, a to každoročně. U mužů stoupá o dva měsíce a u žen obvykle o čtyři měsíce.

Muži nyní odcházejí do penze v 63,5 letech, ženy podle počtu dětí. Růst ale nebude pokračovat do nekonečna. Ve 30. letech by se měla věková hranice u obou pohlaví srovnat na 65 letech a zastavit.

V budoucnu by se věk mohl upravovat tak, aby byl člověk v penzi čtvrtinu života. Problém je ale v tom, že u osob, které v současné době nově vstupují do důchodového pojištění, jsou budoucí penze o 41 procent vyšší než jejich odvody.

Mohl by být řešením právě posun věku odchodu do důchodu? Ten podle resortu prodlužuje pracovní aktivitu a zkracuje pobírání důchodu, díky čemuž se zvyšují příjmy do systému a brzdí růst výdajů. Díky tomu se snižuje vnitřní dluh soustavy a nerovnováha mezi celkovou vyplacenou penzí a odvody.

Pokud by se věk a nástup do penze dál odsouval tak, aby člověk byl na odpočinku čtvrtinu života, rozdíl důchodu a odvedené částky by ze 41 procent klesl na 27 procent. Podle zprávy je u mužů za nynějších pravidel budoucí vyplacená penze jen o několik procent vyšší než odvedené pojistné. U žen celkový důchod převyšuje odvedenou částku zhruba o 85 procent.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky