Sněmovna asi neschválí vyšší rodičovský příspěvek pro širší okruh rodin

Sněmovna zřejmě nerozšíří okruh rodin, které by měly nárok na zvýšený rodičovský příspěvek. Sociální výbor podle usnesení doporučil plénu zamítnout poslanecké pozměňovací návrhy, podle nichž by měli na vyšší rodičovskou nárok všechny rodiny s dětmi do čtyř let věku. Podle vládní předlohy by jej měli dostávat rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou k lednu příspěvek ještě pobírat.

Ilustrační fotografie
reklama

Sněmovna by mohla novelu o státní sociální podpoře schvalovat příští týden. Základní rodičovský příspěvek podle ní vzroste od příštího roku o 80.000 korun na 300.000 korun. V případě vícerčat se příspěvek zvýší ze současných 330.000 na 450.000 korun. Návrh podporuje i opozice.

Skupina opozičních poslanců v čele s Olgou Richterovou (Piráti) pravděpodobně neprosadí pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku stejně, jako je tomu u důchodů. Výbor se k i této úpravě postavil záporně. Uspět by neměla ani poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s návrhem, podle kterého by mohli příspěvek pobírat i prarodiče.

Rozšíření okruhu rodin s nárokem na vyšší příspěvek navrhli Jan Bauer (ODS) spolu s Lucií Šafránkovou (SPD) a Pavla Golasowská (KDU-ČSL). Vládní návrh je podle nich diskriminační a neobhajitelný. Obdobným směrem míří úprava Piráta Tomáše Martínka. Sněmovna by tyto pozměňovací návrhy podle doporučení výboru schválit neměla.

Dolní komora naopak pravděpodobně podpoří opatření Jany Pastuchové (ANO) proti zneužívání příspěvku na bydlení, výbor se k němu postavil kladně. Nárok by se měl posuzovat podle příjmů lidí, kteří v bytě skutečně bydlí, nikoli těch, kteří v něm mají trvalé bydliště. V některých případech se totiž lidé z bytu účelově odhlašují. V případě studentů bydlících samostatně v bytě by se posuzovaly také příjmy jejich rodičů.

Vládní novela obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání - a nepřijít přitom o rodičovskou - by se měl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výši příjmů závisí.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky