Rodičovský příspěvek: O zvýšení bude Sněmovna hlasovat nejdřív v pátek

O zvýšení rodičovského příspěvku bude Sněmovna hlasovat nejdřív v pátek. Předtím ale poslance patrně ještě čeká finální rozhodnutí o sporném zvýšení části daní, k němuž se dnes opět nedostali.

Ilustrační fotografie
reklama

Kluby ODS a TOP 09 dnes vetovaly s odkazem na dohody o postupu jednání dolní komory v tomto týdnu návrh předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky, aby schválení vládní předlohy o rodičovské bylo jisté už dnes. Chvojka chtěl, aby Sněmovna dnes mohla schvalovat zákony i po 14:00, což je hranice pro projednávání norem ve třetím čtení stanovená v jednacím řádu.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukázal na to, že vedení Sněmovny se v úterý dohodlo na tom, že schvalování zákonů zařazených na mimořádnou schůzi svolané z podnětu ANO, ČSSD a KSČM skončí dnes ve 14:00 a od 15:30 bude pokračovat řádná schůze. "Držíme dohody, které uzavřeme," zdůvodnil Stanjura veto Chvojkova návrhu.

Sněmovna se dnes nakonec nedostala ani k finálnímu hlasování o takzvaném vládním daňovém balíčku, byť se s desítkami poslaneckých pozměňovacích návrhů k vládní předloze vypořádala.

Na páteční ráno je z podnětu opozice svolaná mimořádná schůze právě k rodičovské. Poslanci ji ale budou moci nejvýše zahájit, protože přerušená mimořádná schůze k daním a k rodičovské bude podle dnešního verdiktu Sněmovny pokračovat v pátek od 09:15. Stanjura je přesvědčen o tom, že tento týden růst rodičovského příspěvku schválen bude.

Lítost nad dnešním postupem ODS a TOP 09 vyjádřil předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Lidovci byli přesvědčeni o tom, že předlohu bylo vhodné projednat už dnes odpoledne, uvedl.

Rodičovský příspěvek má vzrůst od příštího roku o 80.000 korun na 300.000 korun. Vládní návrh má podporu opozice, byť prosazuje například rozšíření okruhu rodin, který by měly na vyšší rodičovskou nárok.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky