Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rodičovský příspěvek: O zvýšení bude Sněmovna hlasovat nejdřív v pátek

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

O zvýšení rodičovského příspěvku bude Sněmovna hlasovat nejdřív v pátek. Předtím ale poslance patrně ještě čeká finální rozhodnutí o sporném zvýšení části daní, k němuž se dnes opět nedostali.

Kluby ODS a TOP 09 dnes vetovaly s odkazem na dohody o postupu jednání dolní komory v tomto týdnu návrh předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky, aby schválení vládní předlohy o rodičovské bylo jisté už dnes. Chvojka chtěl, aby Sněmovna dnes mohla schvalovat zákony i po 14:00, což je hranice pro projednávání norem ve třetím čtení stanovená v jednacím řádu.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukázal na to, že vedení Sněmovny se v úterý dohodlo na tom, že schvalování zákonů zařazených na mimořádnou schůzi svolané z podnětu ANO, ČSSD a KSČM skončí dnes ve 14:00 a od 15:30 bude pokračovat řádná schůze. "Držíme dohody, které uzavřeme," zdůvodnil Stanjura veto Chvojkova návrhu.

Sněmovna se dnes nakonec nedostala ani k finálnímu hlasování o takzvaném vládním daňovém balíčku, byť se s desítkami poslaneckých pozměňovacích návrhů k vládní předloze vypořádala.

Na páteční ráno je z podnětu opozice svolaná mimořádná schůze právě k rodičovské. Poslanci ji ale budou moci nejvýše zahájit, protože přerušená mimořádná schůze k daním a k rodičovské bude podle dnešního verdiktu Sněmovny pokračovat v pátek od 09:15. Stanjura je přesvědčen o tom, že tento týden růst rodičovského příspěvku schválen bude.

Lítost nad dnešním postupem ODS a TOP 09 vyjádřil předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Lidovci byli přesvědčeni o tom, že předlohu bylo vhodné projednat už dnes odpoledne, uvedl.

Rodičovský příspěvek má vzrůst od příštího roku o 80.000 korun na 300.000 korun. Vládní návrh má podporu opozice, byť prosazuje například rozšíření okruhu rodin, který by měly na vyšší rodičovskou nárok.

Témata:  rodičovský příspěvek poslanecká sněmovna Jana Maláčová rodina

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zdravotně postiženým uprchlíkům z Ukrajiny vzroste humanitární dávka, schválila vláda

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 Kč a u dospělých osob o 4 400 Kč. V poslední době se současně výrazně zlepšila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu, pokud jde o uprchlíky z Ukrajiny. V prvním kvartálu letošního roku příjmy dosáhly 6,4 miliardy