Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budou se mít chudí důchodci dobře? Experti to spočítali a výsledek není dobrý

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ačkoliv se průměrná výše důchodů pohybuje kolem 13 400 korun, celá řada seniorů nedosáhne ani na penzi ve výši 10 000 korun. Někteří dokonce pobírají nejnižší možné penze, které se pohybují kolem 4000. Budou se tito senioři mít někdy dobře?

Vláda zavádí řadu opatření, aby podpořila ekonomickou situaci v Česku. Mezi ně patří například navyšování minimální mzdy nebo růst důchodů. Jednou z nejvíce diskutovaných otázek je ale takzvaný minimální důchod, tedy částka, kterou by měl každý penzista pobírat bez ohledu na příjmy.

Nejnižší možný důchod, který je aktuálně možné pobírat, činí 4050 korun. I neekonomicky smýšlejícím lidem je jasné, že tato částka jen stěží stačí na vyžití. Tisíc korun na týden si je hodnota, s níž se dá žít, je ale třeba počítat s tím, že i senioři platí kromě jídla, oděvů nebo léků také bydlení. A jeho cena stoupá.

Jednou ze změn, kterou by takové důchodci viděli rádi, je minimální penze. Ta by mohla vytrhnout trn z paty chudým seniorům, jejichž důchod nedosahuje ani 10 000 korun. A nad jejím zavedením se již delší dobu vedou debaty.

Jak se ale nyní ukázalo, senioři zřejmě budou mít smůlu. Ekonomové z Národní rozpočtové rady totiž zjistili, že minimální penze by stát stála miliardy navíc. A tím by se narušila stabilita veřejných financí.

Pokud by se minimální mzda zvedla na dvojnásobek, tedy na 8000 korun, zatížilo by to státní kasu o další více než jednu miliardu. Kdyby měla činit minimální mzda 10 000, už by stát přišel o téměř čtyři miliardy.

A pokud by se měla minimální penze rovnat minimální mzdě a pohybovat se kolem 13 000 korun, stálo by to stát přes 20 miliard korun. 20 miliard, které stát nemá kde vzít.

Odborníci proto tvrdí, že zavedení minimální penze v současnosti prakticky není možné. Ne bez kroků, které by zajistily státu vyšší příjmy nebo snížily náklady na důchody.

Vypočítané částky totiž nezahrnují klasické dnes vyplácené důchody. Jde o částky, které by stát potřeboval jen k tomu, aby minimální penze lidem dorovnal. K těm je ale potřeba přičíst sumu, kterou stát vynaloží na samotné důchody.

Není ani jasno, jak velká by minimální penze měla být. Důchodová komise sice operuje s částkou kolem 10 000 korun, politici jsou ale skeptičtí. Hovoří o zhruba jedné třetině průměrné mzdy, tedy v tuto chvíli o zhruba pěti tisících korunách.

Tak jako tak si senioři budou na minimální penzi muset ještě nějakou dobu počkat. Její implementace nyní není reálná a není ani jasné, kde by stát nahradil miliardové ztráty, které by tím vznikly.

Témata:  důchodci důchody

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy