Bonusy k důchodu za vychované děti? Vláda zaujala jasné stanovisko

Opětovnou snahu opozičních lidovců přidat rodiči k důchodu 500 korun měsíčně za každé vychované dítě vláda ANO a ČSSD nepodpořila. K penzijní novele kabinet poslal zákonodárcům záporné stanovisko.

Ilustrační fotografie
reklama

Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Návrh je podle ní špatně napsán, obecně ale princip podporuje a s lidovci chce na návrhu pracovat. Podle vládních legislativců není jasné, zda by se zvýšení mělo týkat pouze již vyplácených penzí, nebo i nově přiznávaných.

"Vláda dala návrhu KDU-ČSL na 500 Kč za vychované dítě nesouhlasné stanovisko, protože je špatně napsán. Obecně tento princip velmi podporuji a 'výchovné' navrhnu v rámci důchodové reformy. S lidovci chci na tomto návrhu spolupracovat," napsala Maláčová.

"Tak se budu těšit na spolupráci, že náš návrh pomůže vaše ministerstvo doladit v rámci druhého čtení a že do konce volebního období se toto podaří dokončit," reagoval na twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Návrh tak, jak byl podán, je nesystémový, přináší poměrně zásadní změny do platné právní úpravy důchodového pojištění, ohrožuje i stabilitu, protože je fiskálně velmi náročný a přitom není domyšlený. Toto je téma, které by mělo být pro vládu a mělo by být skutečně zapracováno do celkového konceptu důchodové reformy," řekla na tiskové konferenci po jednání vlády vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO).

Na zvýšený důchod by měl podle novely nárok člověk, který o dítě pečoval nejvíce, a to aspoň deset let, především tedy matka. Mohl by to ale být i otec, osvojitel nebo pěstoun. Návrh podle vládních právníků zakládá neústavní nerovnost, když matka by na rozdíl od otce nemusela rozsah péče dokazovat.

Přímý roční rozpočtový dopad předkladatelé odhadli na 16 miliard korun, z toho zhruba polovina by se podle nich státu vrátila. V podkladech pro ministry se ale píše o 18,2 až 19,2 miliardy korun.

"Časově náročná péče o děti a výchova dětí je hlavní příčinou nižších důchodů matek, případně jiných pečujících osob, a to hlavně kvůli s tím související omezené možnosti kariérního růstu, zkráceným úvazkům či kvůli kratší době pojištění a chybějícím náhradním dobám," napsali předkladatelé novely v důvodové zprávě.

Pětisetkorunový příspěvek za vychované dítě lidovci navrhovali již dříve v širší důchodové novele, která se týkala například také vdovských penzí a zkrácení povinné doby pojištění pro získání nároku na důchod. Sněmovna předlohu zamítla loni v prosinci už v úvodním kole.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky