O důchod ať se stará stát, ne my! Češi se bojí

Téměř tři čtvrtiny obyvatel jsou přesvědčené, že o důchody lidí by se měl postarat stát, tento trend je stabilní a názory lidí na tuto otázku se vůbec nemění. Se zavedením nového systému naprostá většina nesouhlasí, vyplývá to z průzkumu STEM, který byl zveřejněný v pátek.

Většina obyvatel rovněž připouští drobné zásahy do současného důchodového systému, ale zavedení úplně nového systému naprostou podporu ztrácí.
 
Z výsledků průzkumu dále vyplynulo, že mezi českými občany se posiluje solidarita a přibývá i lidí, kteří schvalují zvýšení plateb sociálního pojištění.
 
Na otázku, jak by se dal řešit současný neudržitelný systém, se téměř 40 procent lidí shoduje v tom, že stát by měl přimět lidi, aby si na stáří spořili sami. Druhým nejvhodnějším řešením by podle více než třetiny Čechů bylo zvýšení plateb sociálního pojištění. Naopak nejmenší podporu (pět procent) si získalo postupné snižování částky vyplácených důchodů. Stejně tak je pro české občany naprosto nepřijatelné prodloužení věku
odchodu do důchodu.
 
Největší zastánci důchodové reformy jsou sympatizanti strany TOP 09, přesto polovina z nich trvá na tom, aby se o důchod postaral stát. Voliči komunistické strany si ale přejí, aby se současný důchodový systém neměnil vůbec.
 
Průzkum agentury STEM se uskutečnil ve dnech 31. října až 7. listopadu a odpovídalo na něj 1257 občanů starších 18 let.

Témata: důchody

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky