Vyšší důchody? Marksová navrhne jejich růst. Lidé, kteří celý život poctivě pracovali, nesmí být ve stáří chudí

Lidé, kteří celý život poctivě pracovali, nesmí být ve stáří chudí. Už nikdy se nesmí opakovat situace, kdy se důchodcům valorizace zvýší penze o směšných 40 korun. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhuje od příštího roku valorizaci v průměru o 300 korun.

Michaela Marksová
reklama

Ministryně Marksová to uvedla v reakci na včerejší jednání Odborné komise pro důchodovou reformu, která se nedohodla na možných nových pravidlech valorizace. Závěry komise ale mají pro ministerstvo pouze charakter doporučení, nejsou závazné. MPSV se řídí rozhodnutím vlády, které jí umožňuje zvýšení valorizace až do výše 2,7 procenta, které nedávno posvětila sněmovna.

„Budu navrhovat navýšení důchodů pro rok 2017 v průměru o 300 korun. Vzhledem k postoji ministerstva financí je pravděpodobné, že vláda dojde ke kompromisu v podobě valorizace o něco nižší, například průměrně o 200 korun, přičemž zbývající stokorunu dostanou senioři v rámci jednorázové dávky,“ vysvětlila Michaela Marksová.


Při stanovení valorizace od ledna 2017 dochází k zásadní změně. V letech 2011 až 2016 byla určena valorizace důchodů výhradně statistickými indexy a vláda nemohla žádným způsobem reagovat na velmi nízkou valorizaci, jako například v lednu letošního roku, kdy vypočtená výše činila 40 korun pro každého příjemce důchodu.

V tomto roce ale bude rozhodování vlády při stanovení valorizace velmi podstatné. V červnu totiž senát projednává novelu zákona, která umožní vládě valorizaci nad rámec statistických indexů navýšit, a to až do limitu 2,7 procenta. Tomu odpovídá v průměru částka valorizace 300 korun. Protože novelu již schválila poslanecká sněmovna, bude podle ní možné postupovat již v letošním roce.

MPSV očekává, že minimální valorizace podle růstu inflace a mezd, která bude známa v polovině července, bude v rozmezí 1,2 – 1,5 procenta. Vláda tedy bude mít možnost poměrně velkého prostoru pro její navýšení. O skutečné výši valorizace rozhodne vláda v září v souvislosti s projednáváním státního rozpočtu na rok 2017.

Další změny ve valorizaci MPSV nevylučuje ani do budoucna, vzhledem k legislativnímu procesu jsou však možné nejdříve od roku 2018. Jednou ze zvažovaných variant je zohlednit při stanovení valorizace spotřební koš domácností důchodců. Právě pro tento způsob se ale na včerejším jednání Odborné komise pro důchodovou reformu nenašla shoda.

 

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky