Důchod: Právo nebo povinnost? Podívejte se, na co se lidé ptají

„Musím odejít do důchodu, když dovrším důchodového věku?“, „Jsem už v důchodu, můžu pracovat?“ či „Je pravda, že mi přerušíte výplatu předčasného důchodu, když budu zaměstnaná?“ To je příklad častých dotazů, na které se budoucí důchodci přicházejí zeptat. Posílit informovanost v této oblasti, to byl jeden z důvodů, proč na Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) Hradec Králové proběhlo v pátek 9. října setkání novinářů královéhradeckého regionu s odborníky na sociální zabezpečení. Zástupci médií tak měli jedinečnou možnost seznámit se s tím, co občany v souvislosti s důchody nejvíce zajímá. Druhým důvodem pro uspořádání vzájemného setkání byla připomínka čtvrtstoletí existence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Ilustrační fotografie
reklama

Klienti se na pracovníky OSSZ často obracejí s dotazy týkajícími se termínu odchodu do důchodu. Zajímají se také o to, zda a případně kolik si mohou při pobírání důchodu přivydělat. „Z našich každodenních zkušeností můžeme říci, že mnoho lidí se do důchodu těší a žádají o jeho přiznání přesně ode dne, kdy dosáhnou důchodového věku. Naopak někteří klienti, když se jim blíží důchodový věk, se nás přicházejí ptát, zda do důchodu musí odejít, nebo zda mohou dále pracovat a o důchod si žádat až později. Těm vysvětlíme, že odchod do důchodu není povinnost, ale právo a že termín, od kterého chtějí důchod přiznat, záleží pouze na jejich rozhodnutí," uvedla ředitelka OSSZ v Hradci Králové JUDr. Iveta Cibriková.

Dosažení důchodového věku a splnění doby pojištění potřebné pro nárok na důchod není důvodem k ukončení pracovního poměru či podnikání. Lidé, kteří se rozhodnou dále pracovat, mohou pokračovat i po vzniku nároku na starobní důchod. Pokud nepobírají důchod a „přesluhují", pracují tzv. na procenta, tedy navyšují si výši důchodu. Procentní výměra důchodu se v tomto případě zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 kalendářních dnů výkonu výdělečné činnosti, tj. o celých 6 % za rok.

„I lidé, kteří dosáhli důchodového věku a pobírají starobní důchod, mohou vykonávat výdělečnou činnost. Mohou podnikat nebo být zaměstnaní na dobu neurčitou. Pokud při pobírání důchodu vykonávají činnost zakládající účast na pojištění, zvyšuje se jim procentní výměra důchodu o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 „odpracovaných" kalendářních dnů. Toto zvýšení se provádí na základě žádosti, kterou je třeba podat ideálně prostřednictvím OSSZ," doplnila Ivana Desenská, metodička oddělení důchodového a nemocenského pojištění.

Ani přiznání předčasného starobního důchodu nebrání lidem v možnosti přivydělat si. „Aby výplata předčasného starobního důchodu náležela, musí se však do doby dosažení řádného důchodového věku jednat pouze o takovou činnost, která nezakládá účast na důchodovém pojištění," připomněla ředitelka OSSZ Hradec Králové. To může být práce vykonávaná na základě dohody o provedení práce (tzv. DPP), pokud měsíční příjem nepřesáhne 10 000 Kč, tzv. zaměstnání malého rozsahu, které v daném kalendářním měsíci nedosáhne rozhodného příjmu 2 500 Kč, nebo výkon samostatné výdělečné činnosti (podnikání) v rozsahu, který nezaloží účast na pojištění (tj. v roce 2015 do výše ročního příjmu 63 865 Kč). Od dosažení důchodového věku pak může i příjemce předčasného důchodu vykonávat výdělečnou činnost bez jakéhokoliv omezení.

„Klienti se také často ptají, zda mohou pobírání předčasného starobního důchodu přerušit, když si ještě před dosažením důchodového věku najdou nějaké zaměstnání. To je samozřejmě možné. Nástup do zaměstnání, které zakládá účast na pojištění, však musí oznámit ČSSZ a ta výplatu důchodu zastaví. Až občan zaměstnání ukončí nebo dosáhne důchodového věku, požádá si o obnovení výplaty důchodu. Důchod pak může být zvýšen s ohledem na dobu, kterou po přiznání předčasného důchodu odpracoval," vysvětlila Ivana Desenská.

Témata: důchody | lidé

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky