Poslanecká sněmovna odsouhlasila radikální změnu důchodového systému, která umožní lidem spořit do soukromých penzijních fondů. Zákonodárci dali na mimořádné schůzi zelenou také sociálním zákonům, které například zpřísňují povinnosti žadatelů o zaměstnání.
Páteční schůze sněmovny začala krátce po deváté hodině, kdy se poslanci vrátili k projednávání novely zákoníku práce. Ta umožňuje, aby výpověď mohl zaměstnanec dostat nově i za porušení pravidel při pracovní neschopnosti. Zákoník rovněž snižuje výši odstupného zaměstnancům, kteří ve firmě pracují méně než dva roky.
"V prvním roce zaměstnání bylo vypláceno pouze jedno měsíční odstupné a v druhém roce bylo vypláceno dvouměsíční odstupné," uvedl část novely ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Dosud přitom činily odstupné tři měsíční platy nezávisle na délce pracovního poměru. Na takové odstupné budou mít však nově nárok jen ti, jejichž pracovní poměr trval více než dva roky.
Podpora v nezaměstnanosti se bude podle nového zákoníku vyplácet na základě tří principů. Kdo sám podá výpověď nebo odejde dohodou, dostane nižší podporu v nezaměstnanosti. Zaměstnanec, jenž dostane odstupné, nebude mít po tuto dobu pokrytou odstupným nárok na podporu v nezaměstnanosti. A ten, kdo začne podnikat jako živnostník, může dostat speciální příspěvek, aby nepřišel o zbytek podpory.
Důležitým bodem pátečního jednání byl zákon o důchodovém spoření. Ten umožní vyvádět část peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů. Starobní důchod z druhého pilíře bude vyplácený ve třech podobách, které se budou lišit vztahem účastníka systému ke smrti. Na výběr bude důchod na 20 let, důchod do konce života nebo výplata peněz ještě tři roky po smrti.
Sněmovnou prošel také další ze zákonů zabývající se důchody, který se týká penzijního spoření se státním příspěvkem. Státní podpory podle nových podmínek se dočkají už jen lidé, kteří si budou spořit aspoň 300 korun měsíčně, ke své úložce dostanou navíc od 90 do 230 korun. Méně peněz od státu budou dostávat i lidé, kteří si dosud spořili 500 korun za měsíc. Místo stávajících 150 korun dostanou jen 130 korun navíc.
Stejně jako v předešlých čteních opozice v pátek znovu kritizovala zákony sociální reformy, které byly na programu schůze. Vadil jim například zákon o hmotné nouzi , který mimo jiné sjednocuje výši vyplaceného rodičovského příspěvku. Ať již rodič zůstane na rodičovské dovolené dva, tři nebo čtyři roky, celkem od státu dostane 220 tisíc korun. Měsíční dávka se pak vypočítá podle toho, kolik let doma zůstane.
Rodiče, kteří se rozhodli pro tříletou variantu rodičovské dovolené, si tak pohorší. Přijdou zhruba o 500 korun měsíčně. Změna se bude týkat lidí, kteří požádají o rodičovskou dovolenou po 1. lednu 2012.Novela také zavádí tzv. karty sociálních systémů, které budou mít identifikační a v některých případech i platební funkci.
Součástí sociálních reforem je také novela zákona o zaměstnanosti, která by měla účinněji potírat nelegální práci. Norma navíc počítá se zavedením nabídky veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby v rozsahu až 20 hodin týdně pro uchazeče o zaměstnání. "Nepřijetí nabídky veřejně prospěšných prací bez vážných důvodů bude mít za následek vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání pro odmítnutí vhodného zaměstnání," píše ministerstvo práce a sociálních věcí na svých internetových stránkách. Stejný dopad bude podle zákona mít i odmítnutí veřejné služby uchazečem o zaměstnání vedeným v evidenci krajské pobočky úřadu práce déle než dva měsíce.
Zákonodárci ve třetím čtení schválili také novelu snižující počet dávek zdravotně postiženým na dvě. Norma má přispět ke zvýšení adresnosti a efektivity vyplácení dávek.
Závěrečným čtením v pátek prošel také zákon, který zavádí Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Ta by měla zajistit nezávislou kontrolu a účinné stíhání trestných činů příslušníků vybraných bezpečnostních sil. Podle představ předkladatelů bude díky generální inspekci efektivnější boj proti korupci mezi členy bezpečnostních sborů.
Poslanci stihli odsouhlasit všechny zákony do páteční 13. hodiny, kdy tedy skončila mimořádná schůze sněmovny.
Témata: důchodová reforma
Související
8. listopadu 2024 17:31
29. srpna 2024 14:58
13. srpna 2024 19:11
16. května 2024 10:57
30. dubna 2024 16:34