Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Druhý důchodový pilíř končí. Co bude dál?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Prezident České republiky 24. června 2015 potvrdil ukončení vstupu nových klientů do druhého důchodového pilíře. Zároveň vláda připravuje zákon ukončující tzv. druhý pilíř, jež umožňoval další způsob spoření na penzi ve fondech. Definitivní ukončení a vypořádání druhého pilíře důchodového spoření by mělo být realizováno ke konci roku 2016. Veškeré naspořené prostředky by měly být dle návrhu zákona vyplaceny klientům na jejich bankovní účty nebo převedeny na penzijní spoření.

Z rozhodnutí o ukončení druhého důchodového pilíře vyplývá, že smlouvu na důchodové spoření nebude možné nabitím účinnosti zákona již registrovat v Centrálním registru smluv. Účinnost tohoto zákona nastává od 1. 7. 2015, dnem jeho vyhlášení, tj. uveřejněním ve Sbírce zákonů. Dnes již není možné uzavírat smlouvu o důchodovém spoření.

Do druhého pilíře v ČSOB Penzijní společnosti vstoupilo více než 3 000 klientů, kteří naspořili celkem 150 mil. Kč. „S ohledem na krátký časový horizont existence důchodového spoření jsme se rozhodli investovat konzervativně, aby prostředky našich klientů dosáhly stabilních výnosů a riziko poklesu důchodové jednotky bylo tak minimalizováno. Pro rok 2015 jsme se také rozhodli zrušit veškeré poplatky za správu a zhodnocení,“ uvedl Roman Fink, finanční ředitel ČSOB Penzijní společnosti, dočasně pověřený jejím vedením.

Klienti ČSOB Penzijní společnosti budou na začátku příštího roku informováni v souladu s připravovaným zákonem o možnostech vyplacení prostředků z důchodových fondů. Dle legislativního návrhu existuje několik variant jak naložit s prostředky. Penzijní společnost doporučuje převést tyto peníze do penzijního spoření (třetí pilíř) a zvolit si strategii dle svého investičního profilu. Například ČSOB dynamický fond dosáhl od počátku fungování až do května 2015 zhodnocení 15,88 %*. Další variantou je převedení peněz na běžný bankovní účet. Poslední možností dle aktuálního návrhu zákona je převod části prostředků odpovídající vyvedenému důchodovému pojištění (3%) zpět do státního systému. ČSOB Penzijní společnost bude o dalších změnách či novinkách své klienty včas informovat.

Předběžný časový harmonogram:

S koncem roku 2015 ukončení odvodu pojistného První čtvrtletí 2016 písemné oznámení klientům o zrušení důchodových fondů a informace o možnostech vyplacení prostředků Do konce září 2016 oznámení od klienta, kam si přeje vyplatit své prostředky Do konce roku 2016 termín pro vyplacení prostředků klientům

* Výnosy dosažené v minulosti nejsou spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Hodnota majetku v účastnických fondech může stoupat i klesat, informace o rizicích spojených se spořením v účastnických fondech jsou uvedeny ve statutu fondu, který je k dispozici na www.csob-penze.cz. Tento materiál má pouze informační charakter.

Témata:  důchodci důchodová reforma

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.