Budoucím důchodcům by stačilo 15 tisíc měsíčně

Většina budoucích důchodců si jako přiměřenou představuje starobní penzi kolem 15 tisíc korun měsíčně. V Česku ale penzi nad 15 tisíc pobírá v současnosti jen 72 349 důchodců, tj. pouhá čtyři procenta z celkového počtu 1 655 068 starobních důchodů. Píše o tom pondělní Právo.

reklama

Vyplývá to ze studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí a údajů České správy sociálního zabezpečení. S příjmem podstatně menším než zmíněných 15 tisíc měsíčné musí v praxi vyžít přes milión a půl seniorů. Tato situace se nebude v příštích letech příliš měnit. Důchod mezi 80 a 99 tisíc korun pobírají v Česku dva lidé, důchod mezi 40 a 50 tisíci měsíčně pak 28 občanů.
 
Podle zprávy ministerstva práce a sociálních věcí dosáhl loni průměrný měsíční důchod 10 093 korun. Nejčastěji vyplácená penze se pohybovala mezi 11 000 až 11 499 korunami měsíčně a pobíralo ji 139 531 důchodců.
 
Kolik peněz by skutečně bylo potřeba na důstojný seniorský věk, je ale obtížné stanovit. Záleží na stylu a způsobu života, vzdělání, na tom, zda budoucí penzista má vlastní byt, zda žije na vesnici či ve městě atd.
 
Už dnes ale tržní deregulované nájemné spolkne v řadě případů větší půlku penze, v extrémních případech dokonce téměř celou penzi. Náklady na bydlení v případě vlastnictví bytu představují maximálně polovinu tržního nájemného.
 
I proto, aby propad životní úrovně po odchodu do penze nebyl tak dramatický, musí podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí po dovršení penzijního věku pracovat přes 55 procent důchodců. Otázkou je, kolik z budoucích penzistů si ale pracovní příležitost udrží či nově získá. V současnosti v důchodovém věku ještě pracuje na čtvrt miliónu seniorů.

Témata: důchodci | důchody

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky