České důchody jsou jedny z nejlepších na světě. Souhlasíte?

Naši důchodci se mají lépe než penzisté v Japonsku, Francii či USA. Vyplývá to alespoň z žebříčku, který zveřejnila společnost Natixis. Ta totiž porovnávala bezpečnost důchodových systémů a ve světě a ten český je 15. ze 150 zemí světa.

reklama

Důchodový systém v Česku je jeden z nejbezpečnějších na světě. Vyplývá to z žebříčku, který zveřejnila investiční společnost Natixis. Česko v něm je patnácté ze 150 zemí světa! Dokonce jsme Náš důchodový systém je dokonce lepší než v Japonsku, Francii či USA. 

"Důchodci v Česku mají vysoký standard zdravotní péče. Důchodci v této zemi mohou očekávat, že se dožijí věku přes 78 let, což je více než v zemích v tomto regionu Slovensku (76 let) a Maďarsku (75 let)," píše se ve zprávě. 

"V budoucnu však tato země bude muset čelit problémům, které by mohly ovlivnit bezpečnost a materiální zabezpečení důchodců. Jsou to stále větší počet nesplácených bankovních úvěrů a půjček a zvyšující se nezaměstnanost," stojí v analýze.

V hodnocení se posuzují celkem čtyři indexy - zdravotní, kvalita života, životní úroveň a materiální zajištění penzistů.

Žebříček zemí podle bezpečnosti důchodového systému

V Česku je průměrný starobní důchod lehce přes 11 tisíc, podle dat České správy sociálního zabezpečení byl v 1. pololetí loňského roku 11 050 korun. Jenže podle statistik sociálky na průměrný starobních důchod nedosáhla téměř polovina penzistů (43,7 procenta).

Hůře si vedeme i ve srovnání mediánu důchodů a mediánu hrubé mzdy. V tomto srovnání jsme dvanáctí z evropské osmadvacítky. Před námi jsou například Slováci, kteří jsou v žebříčku společnosti Natixis až třináct příček pod námi. V tomto srovnání jsou překvapivě druzí Rumuni.

A co vlastně náhradový průměr znamená? Vyjadřuje poměr mezi mediánem (řadu vzestupně seřazených hodnot rozděluje na dvě stejné poloviny, to znamená, že nejméně 50 procent hodnot je menších nebo větších nebo rovných mediánu - pozn. red.) starobních důchodů penzistů ve věku 65 až 74 let a mediánu hrubé mzdy zaměstnanců ve věku 50 až 59 let. 

Porovnání poměru důchodů a hrubé mzdy v EU 

Žebříčku bezpečnosti důchodového systému vévodí Švýcarsko a Norsko. S už větším odstupem získala pomyslnou bronzovou příčku Austrálie. Na opačném pólu tabulky jsou africké země - Togo, Středoafrická republika či Demokratická republika Kongo.

Témata: CZK | důchody

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky