Zrušení druhého pilíře je facka občanům, zuří ODS

Zrušení druhého pilíře penzijního systému je podle občanských demokratů jedním z nejhorších rozhodnutí levicové vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. "Je to facka pro zodpovědné občany, kteří byli ochotní a schopní si sami spořit na stáří," tvrdí expertka pro sociální oblast Lenka Kohoutová.

Ilustrační fotografie

Podle Kohoutové jde o to, že vláda nenabídla vůbec žádnou alternativu a její jedinou představou o reformě je bez náhrady rozbořit systém, který v minulosti předem označila za mrtvý.

"Pro druhý pilíř existuje infrastruktura. Stačí se dohodnout, co je zapotřebí vylepšit a změnit. Pokud zrušení druhého pilíře vláda myslí vážně, musí dnešní mladé generaci, aktivním lidem, zcela jasně říct, že jejich důchody nebudou dosahovat ani dnešní výše penzí a budou v poměru s platy významně nižší," tvrdí Kohoutová.

Demografický vývoj podle ní vláda svým rozhodnutím nezruší, i když si to prý zjevně myslí. "Česká populace stárne a vláda se musí postavit čelem k jinak pozitivnímu faktu, že průměrný věk dožití stoupá, což s sebou přináší i vyšší náklady na důchody," dodává expertka.

Fakt, že se do II. pilíře přihlásilo „jen" několik desítek tisíc lidí, není podle ODS v žádném případě důvodem k tomu ho zcela zrušit. "Penzijní systém se plánuje na desítky let dopředu a vyhodnocovat ho po jednom roce prostě nelze. Jsem všemi deseti pro debatu o tom, jak druhý pilíř zatraktivnit. Zaslepená debata pouze o tom, jak II pilíř zrušit, ukazuje, že levicová vláda pohrdá občany," zuří expertka.

"II pilíř je cestou, jak lidem narovnat rozdíl mezi jejich stávajícím příjmem a jejich budoucím příjmem v důchodu. Pokud sociální demokracie chce, aby bez ohledu na své zásluhy a bez ohledu na to, kolik kdo státu na důchodovém pojištění za svůj život odvedl, dostávali všichni stejně málo, a zároveň nedává lidem možnost, aby si mohli sami spořit, protože odvody na důchody jsou příliš vysoké, pak jejich rozhodnutí chápu. Ale je to naprosto špatná cesta, kterou já odmítám," dodává ve zprávě, kterou obdržel server EuroZprávy.cz, Kohoutová.

"Tato vláda se stala hrobařem systémů. Ze zdravotnictví zmizí regulační poplatky a ve zdravotnictví bude ročně chybět více jak pět miliard. Změna financování v sociálních službách zavádí nerovnosti a jen Praha přichází o zhruba 400 milionů ročně od roku 2015. Důchodový systém je jen dalším vykopaným hrobem, tentokrát v důchodovém systému," uzavírá Kohoutová.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky