Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Více peněz matkám? Lidovci přišli s plánem na vyšší důchody

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Lidovci chtějí zvýšit penze ženám s dětmi, prodloužit vyplácení vdovských a vdoveckých důchodů a zavést společný vyměřovací základ manželů pro vyplácení penzí. Příslušný návrh zákona předloží strana v lednu. Novinářům to dnes po jednání celostátní konference KDU-ČSL řekl předseda strany Pavel Bělobrádek.

Podle lidoveckého návrhu by se měl ženám za každé vychované dítě zvýšit důchod o 500 korun. Bělobrádek řekl, že opatření má kompenzovat nynější nižší průměrné důchody žen vůči mužům. "Je to dáno jak tím, že mají nižší platy, tak tím, že jsou na mateřské, takže mají nižší výpočet a stát je vlastně trestá za to, že vychovávají novou generaci," řekl o současném stavu.

Lidovci také chtějí prodloužit dobu vyplácení vdovských a vdoveckých důchodů ze současných 12 měsíců na 24. "Obzvlášť ve velkých městech přijdou-li o jednoho z partnerů, tak se velmi těžko platí nájmy," řekl Bělobrádek.

KDU-ČSL chce prosadit rovněž společný vyměřovací základ penze pro manžele. "Žena, pokud je doma s dětmi, tak má nižší penzi a muž ji má vyšší. Pokud by se to vyměřovalo ze společného základu, že mají společnou domácnost a vychovávají společně děti, tak by to bylo spravedlivější," řekl Bělobrádek.

Lidovci jsou připraveni zapojit se i do debaty o komplexní důchodové reformě. Bělobrádek ale upozornil, že pro její prosazení by byla třeba dohoda napříč politickým spektrem, která se zatím nerýsuje.

Témata:  důchody politici rodina

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 9:38

Bloomberg: Češi opět nakupují ruský plyn, podrývají evropskou energetickou nezávislost

Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.