Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchody čekají změny: Budou vyšší od 85 let?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Expertní skupina Pirátů pro oblast ekonomiky se dohodla na podpoře poslaneckému návrhu, který má zvýšit důchod o tisíc korun pro občany starší 85 let. „Senátní návrh bohužel hází do jednoho pytle nízké důchody žen, předčasné důchody a další problémy, které je potřeba řešit odděleně, navíc obsahuje zásadní legislativní chybu,” uvedl poslanec Mikuláš Ferjenčík, člen expertního týmu. Nyní očekává, že poslanecký návrh podpoří i poslanecký klub Pirátů.

„Návrh Senátu navýšit důchod po 25 letech v důchodu poškozuje ty, kteří odešli do důchodu později. Vzhledem k rostoucímu věku nástupu do důchodu by se hranice navýšení důchodů časem posunula až na 90 let. Hranice 85 let, která je v poslaneckém návrhu, nám připadá mnohem vhodnější. Senátní verze také obsahuje zásadní chybu. Hranice, od kterých by se počítalo 25 let se totiž dle senátního návrhu váže k termínu prvního vyplacení důchodu. Ten však správa sociálního zabezpečení neeviduje, tudíž by znamenal značné byrokratické zatížení a nutnost zpětně dohledávat termíny. Datum výplaty se navíc přímo neváže k nároku na vyplacení důchodu, takže by mohlo dojít k poškození lidí, kteří jsou ve sporu se státem o výši svého důchodu.  Předpokládáme, že náš postoj podpoří i poslanecký klub Pirátů,” uvedl Ferjenčík. 

Krom změn v důchodech zmínil Ferjenčík na dnešním brífinku Pirátů i další aktuální téma, kterým je navýšení platů ústavních činitelů o 20 %. „Na schůzi Sněmovny příští týden předložíme návrh na zrušení skokového navýšení platů, politiků, aby se věc stihla odhlasovat do konce roku,” uzavřel téma Ferjenčík.

Témata:  důchody důchodci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy