Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec?

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Rodiny s více dětmi stále čekají, jak dopadne finální podoba legislativy, která zvyšuje daňové zvýhodnění. Čistá mzda by se měla zvýšit rodinám se dvěma a více dětmi. Původní sněmovní návrh počítal s účinností od 1. července 2021, senátní pozměňovací návrh upravuje účinnost dnem nabytí.

Poslaneckou sněmovnou bylo již na jaře schváleno vyšší daňové zvýhodnění na druhé a každé další dítě, následně však Senát upravil účinnost a provedl několik technických změn - například úpravu původních částek 22 315 a 27 835 Kč na 22 320 a 27 840 Kč tak, aby šly dělit dvanácti. Daňové zvýhodnění je velmi efektivní finanční podpora rodin s dětmi, která je administrativně nenáročná a přitom velmi cílená. „Zaměstnaný rodič má nárok na daňové zvýhodnění bez ohledu na výši příjmu či hodnotu majetku,“ dodává Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.Jak je měsíční daňové zvýhodnění vysoké?

Aktuálně měsíční daňové zvýhodnění na první dítě činí 1 267 Kč, na druhé dítě 1 617 Kč a na třetí a další dítě 2 017 Kč. Legislativní změna počítá s měsíčním daňovým zvýhodněním na první dítě ve výši 1 267 Kč, na druhé dítě ve výši 1 860 Kč a na třetí a další dítě ve výši 2 320 Kč. „Měsíční čistá mzda rodiče uplatňujícího daňové zvýhodnění na tři děti by tedy z důvodu vyššího daňového zvýhodnění stoupla o 546 Kč,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

Nárok na nižší daň z příjmu má jenom jeden rodič

Daňové zvýhodnění při výpočtu daně z příjmu fyzických osob může uplatnit pouze jeden z rodičů. Daňové zvýhodnění snižuje přímo vypočtenou daň z příjmu, a pokud je částka daňového zvýhodnění vyšší než daň z příjmu, tak se na dani z příjmu nic neplatí a ještě se obdrží od státu peníze formou daňového bonusu ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a vypočtenou daní z příjmu. „Daňové zvýhodnění lze uplatnit i při práci na zkrácený úvazek, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.Jak je to při práci pro dva zaměstnavatele?

Někteří zaměstnanci pracují pro více zaměstnavatelů současně. V takovém případě mohou daňové zvýhodnění na děti uplatnit při výpočtu daně z příjmu pouze u jednoho z nich, a to u toho, u kterého mají podepsané prohlášení k dani. „Žádnou daňovou slevu nelze při výpočtu daně z příjmu uplatnit v některém měsíci dvakrát, vhodnější je tedy mít podepsáno prohlášení k dani u zaměstnavatele s vyšší mzdou či odměnou,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.Daňové zvýhodnění nesnižuje povinné pojistné

Uplatňované daňové zvýhodnění snižuje pouze vypočtenou daň z příjmu a na výpočet sociálního a zdravotního pojištění nemá vliv. Zaměstnanec s dítětem nebo s dětmi má tedy při stejně vysoké hrubé mzdě vyšší čistou mzdu než bezdětný kolega, ale pro důchodové účely jsou na tom stejně, neboť na sociální pojištění odvádí měsíčně stejně vysokou částku.

Témata:  platy / mzdy Peníze

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:18

11. července 2024 4:30

Oscarový herec George Clooney vyzval demokraty, ať vymění Bidena

Oscarový herec a významný sponzor americké Demokratické strany George Clooney ve středu vyzval prezidenta Joea Bidena k ukončení jeho volební kampaně. V článku pro New York Times Clooney také apeloval na ostatní představitele strany, aby na srpnovém zasedání vybrali jiného kandidáta.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona je včleněno i velké množství nových pravidel. Přinášíme stručný přehled nejvýznamnějších změn.