Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daňové přiznání: Co vše si můžete odečíst a kde ušetřit

Daně, ilustrační fotografie
Daně, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Řádný termín pro podání daňového přiznání je letos 1.dubna. Na jaké odčitatelné položky či slevy na dani byste neměli při jeho vyplňování zapomenout?

Penzijní připojištěníDíky penzijnímu připojištění si můžete snížit daňový základ až o 24 tisíc ročně. Čistá daňová úspora pak je 3 600 korun. Nehraje roli, zda jste zaměstnancem nebo podnikáte. Platí zde ovšem podmínka, že je nutné si na svou smlouvu poslat více než 12 tisíc ročně, tedy více než tisícovku měsíčně. „V praxi to funguje tak, že penzijní společnost sečte vaše vlastní platby za rok 2019 (pozor – nepočítají se zde příspěvky zaměstnavatele) a pokud převýšily částku 12 tisíc korun, vystaví vám potvrzení o platbách příspěvků účastníka,“ vysvětluje Lukáš Škopek, ředitel HR, vzdělávání a kontroly kvality ve společnosti SIRIUS FINANCE. Právě tento dokument je potřeba odevzdat v práci, případně předat vašemu daňovému poradci.

Pro klienty, kteří v roce 2019 předčasně ukončili svou smlouvu penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření platí také jedna povinnost. Pokud jste v minulosti čerpali nějaké daňové výhody, nyní je musíte státu, a to za posledních 10 let, vrátit.

Pokud vám doposud zmíněné potvrzení o platbách nepřišlo (pozor – neplést s ročním výpisem ze smlouvy), existuje několik důvodů, proč. Možná na vás vaše penzijní společnost nemá aktuální poštovní/e-mailovou adresu. Druhou variantou je, že na vás potvrzení čeká ve vašem on-line klientské účtu, který možná už i vaše penzijní společnost provozuje. Třetí variantou je, že jste nesplnili zákonem stanovené podmínky a neposlali jste si na svou smlouvu více než 12 tisíc korun. Pokud se vám to nezdá, kontaktujte svého finančního poradce, případně infolinku vaší penzijní společnosti.Životní pojištěníU životního pojištění si lze od základu daně z příjmů odečíst až 24 tisíc korun za rok, což znamená 3 600 korun (15 procent z 24 tisíc) čisté daňové úspory. Toto zvýhodnění mohou využít majitelé smluv takzvaného soukromého životního pojištění. „V praxi se jedná o kapitálové životní pojištění nebo investiční životní pojištění. Jsou to pojistné smlouvy, kde se kombinuje riziková složka (připojištění na smlouvě) a možnost investování prostředků do zvolených investičních fondů,“ říká Lukáš Škopek ze společnosti SIRIUS FINANCE. Jednou ze základních podmínek je, že smlouva musí být v režimu „s daňovým zvýhodněním“. Smlouva tedy nesmí umožňovat průběžné mimořádné výběry, musí být sjednána minimálně na 60 měsíců trvání smlouvy a minimálně do 60 let věku klienta – pojistníka.Daňové zvýhodnění je možné čerpat za platbu na pojištění pro případ smrti. Jiná pojištění již nejsou spojena s žádným daňovým benefitem. Kromě pojistného na zmíněné pojištění pro případ smrti je daňově uznatelná i část platby, která jde do investiční/ kapitálové složky na smlouvě.V praxi to funguje tak, že pojišťovny na přelomu ledna a února vystavují klientům potvrzení o zaplaceném pojistném. Komu tedy vnikl nárok na toto daňové zvýhodnění, už teď by měl mít toto potvrzení u sebe. Pokud ne, tak možná smlouva nesplňuje zákonem stanovené podmínky, pojišťovna uložila vystavené potvrzení do klientského portálu (pokud jej provozuje) nebo možná pojišťovna eviduje neaktuální adresu. Máte-li takzvané rizikové životní pojištění, na potvrzení nečekejte. Tento druh životního pojištění není spojen s možností čerpat daňové výhody.

Hypotéční úvěr nebo stavební spořeníPokud splácíte úvěr na bydlení, můžete si snížit základ daně, a to až o 300 tisíc korun. Čistého pak lze na daních ušetřit až 15 procent ze zmíněné částky, tedy 45 tisíc korun ročně. Tento daňový benefit ovšem platí jen u úvěrů na bydlení – pořízení nebo rekonstrukce domu, bytu či třeba koupě stavebního pozemku pro váš nový dům. Nejčastěji se jedná o hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Když splácíte pračku, auto, kreditku nebo třeba vaši loňskou dovolenou, toto zvýhodnění využít nemůžete. Stejně tak tento státní daňový benefit neplatí, pokud nemovitost neslouží k trvalému bydlení vás, nebo třeba vašich dětí.

V praxi vše funguje tak, že právě v těchto dnech banky a stavební spořitelny počítaly, kolik jste v roce 2019 zaplatili na úrocích k úvěru na bydlení. Výslednou částku vám poté písemně potvrdí prostřednictvím Potvrzení o výši zaplacených úroků z úvěru. Pokud jste potvrzení neobdrželi, je možné, že jste nesplnili zákonem stanovené podmínky – váš úvěr nebyl sjednán jako úvěr na bydlení.

Pozor na situace, kdy splácíte například překlenovací úvěr ze stavebního spoření, který jste si sjednali při pořízení nemovitosti, ale v této nemovitosti již nebydlíte a prodali jste ji. V tomto případě sice stále splácíte úvěr na bydlení a stavební spořitelna vám vystaví Potvrzení o výši zaplacených úroků z úvěrů, ale nesplňujete další podmínky daňových předpisů – nemovitost již není vaše. Daňově využít úroky z úvěrů nebudete moci.DárcovstvíUrčitě nezapomeňte ani na dárcovství, přičemž hodnota daru musí činit nejméně 1000 Kč nebo být vyšší než 2 % základu daně, přičemž darem je možno snížit roční základ daně maximálně o 15 %. Například dárcovství krve je ohodnoceno částkou 3000 korun za jeden odběr, 20 000 korun je pak za odběr krvetvorných buněk – kostní dřeně.Členské příspěvky odporové organizace a vzděláváníPokud jste ve zdaňovacím období uhradili členské příspěvky odborové organizaci, která podle svých stanov obhajuje hospodářské a sociální zájmy zaměstnanců lze si uplatnit maximálně 1,5 % zdanitelných příjmů ze závislé činnosti/zaměstnání, nejvýše však 3 tisíce korun za zdaňovací období.U úhrad za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání podle zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání je možné si odečíst maximálně 10 tisíc korun, u osob zdravotně postižených se tato částka zvyšuje na 13 tisíc korun, respektive 15 tisíc korun u osoby s těžším zdravotním postižením.Slevy na dani u poplatníků fyzických osob za rok 2019„Také v roce 2019 mohou poplatníci uplatnit základní slevu na poplatníka, která činí stejně jako v předchozích letech 24 840 korun. Tuto slevu mohou poplatníci uplatnit bez ohledu na délku trvání činnosti, druh příjmu či jiné podmínky,“ dodává Jan Mašek, daňový poradce KODAP, podle kterého dalšími slevami k uplatnění mohou být:

Sleva na manželku / manžela žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti v případě, že nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 tisíc korun (sleva ve výši 24 840 korun; v případě manžela, kterému je přiznán nárok na průkaz ZTP/P dvojnásobek). Sleva na invaliditu (částka 2 520 korun – základní; 5 040 korun – rozšířená) – od roku 2018 změna v okamžiku nároku na uplatnění (viz další kapitoly). Sleva pro držitele průkazu ZTP/P (částka 16 140 korun). Sleva na studenta (4 020 korun). Sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení (částka 13 350 korun – oproti předchozímu roku došlo k navýšení, protože se sleva stanovuje v závislosti na minimální mzdě). Sleva na evidenci tržeb (maximální částka 5 tisíc korun, přičemž skutečnou výši slevy je nutné spočítat v závislosti na základ daně). Sleva na dani za každého zaměstnance se zdravotním postižením (maximální částka 18 tisíc korun za zaměstnance; 60 tisíc korun za zaměstnance s těžkým zdravotním postižením). Pro výpočet správné výše slevy na dani z tohoto titulu lze z důvodu jeho komplikovanosti doporučit konzultaci s daňovým poradcem.

Daňové zvýhodnění na vyživované dítěPrincipielně se pro rok 2019 ve srovnání s předchozími obdobími na podmínkách a způsobu uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované děti nic nemění. Daňové zvýhodnění na první dítě činí 15 204 korun, na druhé dítě 19 404 korun a třetí a další děti 24 204 korun.

Témata:  daně ekonomika finance

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Zákon o daních z příjmu se bude měnit. Na co se připravit, když novela projde?

V souvislosti s návrhem nového zákona o účetnictví Ministerstvo financí koncem května předložilo návrh na změnu zákona o daních z příjmů. Zákon by měl být účinný od 1. ledna 2025. Rozsah navrhovaných změn zákona o daních z příjmů je značný a některé pasáže zákona jsou zcela koncepčně přepracovány. Do zákona je včleněno i velké množství nových pravidel. Přinášíme stručný přehled nejvýznamnějších změn.